रविन्द्र कुमार थापा शिक्षक

काठमाडौँ । सामान्यतया अभिभावक शिक्षा भन्नाले अभिभावकहरुले आफ्नो बच्चाहरुलाई दिइने शिक्षा, जानकारी, ज्ञान तथा संस्कार भन्ने बुझाई छ हामीहरुमा । वास्तवमा एक अर्थमा कुरा यो पनि हो । तर वृहत र व्यापक ढंगबाट विश्लेषण गर्ने हो भने मूलत : अभिभावक शिक्षालाई तिनवटा दृष्टिकोण बाट हेरिनु आवश्यक छ ।
१. अभिभावकहरुले आफ्ना बच्चाहरुलाई दिइने समय सापेक्ष शिक्षा
२. आफ्ना बच्चाहरु अध्ययनरत विद्यालयले अभिभावकहरु लाई दिइने शिक्षा
३. राज्य वा (सरकार) तथा विभिन्न संघसंस्था, निकायहरुले दिइने शिक्षा

अब हामी तपाईहरु समक्ष उल्लेखित विषयवस्तुमा आधारित भएर तिनीहरुको चर्चा गर्र्नु सान्दर्भिक देखिन्छ ।

१. अभिभावकहरुले आफ्ना बच्चाहरुलाई दिइने समय सापेक्ष शिक्षा:
अभिभावकहरुले आफ्ना बच्चाहरुलाई दिइने समयसापेक्ष शिक्षालाई अभिभावक शिक्षा भनिन्छ । संस्कार घरबाट सिक्नु पर्दछ । संस्कृति घर परिवार हुँदै समाज बाट सिक्ने हो । आफ्ना बच्चाहरुलाई सानै उमेरबाट राम्रो व्यवहार गर्ने, मीठो बोल्ने, सद्भाव, सदाचार, विवेकपूर्ण व्यवहार गर्ने, असल आचरण र अनुशासित एवं मर्यादित व्यवहार गर्ने गर्नु पर्दछ । हामीले बच्चाहरुलाई जस्तो व्यवहार देखायौं, जस्तो व्यवहार ग¥यौं, त्यही सिको गर्दछन् । बालवालिकाहरुले । भनेर भन्दा पनि हामीले गरेर, व्यवहारमा उतारेर बढी सिकाउन र सभ्य बनाउन सक्छौं बच्चाहरुलाई । देखासिकी गरेर आफ्ना बच्चहरुलाई अधिक स्वतन्त्रता दिने , भनेको पु¥याउदै जाने उक्त कुरा चाहे जायज होस वा नाजायज सन्तुलन र सीमामा राखिनु पर्दछ ।

तपाईहरुले बच्चाहरुलाई भनेको सामान किनिदिएर, भनेको मिठो खान दिएर, भनेको कपडा किनिदिएर, भनेको ठाँउमा घुमाउन लगेर भन्दा पनि तपाईहरुले उनीहरुसँग गरेको व्यवहार कृयाकलाप र दृष्टिकोणबाट बढी खुशी र आर्कषित हुन्छन्.। असल व्यक्ति र सीप सृजना युक्त व्यक्तिको महत्व बढी हुन्छ भन्ने दर्शाऔं । आफ्नो सामथ्र्य र क्षमतालाई बच्चाहरु माझ प्रष्ट पार्न होस ताकी उनीहरुले स्पष्ट रुपमा वास्तविकता बुझ्ने छन् । मिठा र गहकिला शब्दहरुको प्रयोग, शिष्टता र शालिनता, सभ्य र सौर्हादपूर्ण व्यवहार तपाइँ हाम्रा बच्चाहरुका प्रेरणाका स्रोत हुन् । हाम्रा कुरा लाद्ने वा सुनाउने भन्दा पनि बच्चाहरुका कुरा सुन्ने परिपाटीको विकास गराऔं । कम्तिमा महिनाको एक पटक घरमा बच्चाहरु सहित सामुहिक छलफल गर्ने वातावरण बनाऔं । र माइन्यूटिङ गरि समिक्षा गरौं ।

बच्चाहरुलाई दण्ड, सजाय, कुटपिट गर्ने भन्दा पनि काममा व्यस्त र अभ्यस्त हुने बानी सिकाऔं । सृजनशिल कार्य गर्न लगाऔं । रमाइलो र रम्ने वातावरण बनाई समय सापेक्ष सक्षम, सबल र चरित्रवान नागरिक वनाउन सहयोग तथा कर्तव्य निर्वाह गरौं । विद्यालयमा समय समयमा गई बच्चाहरुको पठनपाठन, व्यवहार र अवस्था बुझ्ने गरौं । उचित समयमा गरेको जिम्मेवारी पुर्ण, सल्लाह परामर्श र निर्णय तपाई हाम्रा बच्चाहरुको भविष्य निर्माणमा महत्वपूर्ण हुनेछन् ।

२. आफ्ना बच्चाहरु अध्ययनरत विद्यालयहरुले अभिभावकहरुलाई दिइने शिक्षा ।
अर्को अर्थमा अभिभावक शिक्षा भन्नाले आफ्ना बच्चाहरु अध्ययनरत विद्यालयहरुले अभिभावकहरुलाई दिइने शिक्षा भन्ने बुझिन्छ । विद्यालयहरुले बालवालिकालाई एकोहोरो कक्षामा पढाएर मात्र प्रभावकारी सिकाई सम्भव छैन । अहिलेको सन्दर्भमा र समयमा । त्यसैले हरेक विद्यालयहरुले विद्यालय सुधार योजनामै महत्वपूर्ण तत्वको रुपमा रहेका अभिभावकलाई शिक्षित, प्रशिक्षित एवं जिम्मेवार बनाउन अभिभावक शिक्षा समावेश गरिनु आवश्यक छ । अभिभावकहरुले बच्चाहरु प्रति गर्नुपर्ने दायित्व र जिम्मेवारी प्रष्ट पार्न विद्यालयहरुले अभिभावक दिवस, अभिभावक भेला र अभिभावक भेटघाट कार्यक्रम आयोजना गर्नु पर्दछ । राम्रो अभिभावकत्वको लागि हरेक विद्यालयहरुले प्रत्येक परीक्षा पूर्व र परीक्षा पश्चात् अभिभावक छलफल कार्यक्रम राखी बच्चाहरुको अवस्था, समस्या र समाधानका उपाय खोजी, समाधान तिर लाग्न अभिभावकको सहयोग लिनु आवश्यक छ । विद्यालय (शिक्षक), विद्यार्थी र अभिभावकहरुसँगको त्रिपक्षिय सम्बन्धले विद्यालयको उन्नयनमा महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गर्दछ । कक्षागत रुपमा अभिभावक भेटघाट र छलफल गर्दा बढी प्रभावकारी हुन्छ ।

३. राज्य (वा सरकार) तथा विभिन्न संघसंस्था, निकाय हरुले दिइने शिक्षा
राज्य वा सरकार तथा विभिन्न संघसंस्था निकायहरुले अभिभावकको रुपमा जनमानस, विद्यालय र विद्यार्थीहरुलाई दिइने शिक्षालाई अभिभावक शिक्षाको रुपमा बुझिन्छ ।

अहिले जल्दोबल्दो रुपमा देखिएको सञ्चार माध्यममा (रेडियो, एफ.एम., टेलिभिजन, पत्रपत्रिका आदि) मा आउने विज्ञापन, सञ्चार माध्यमको अनुचित प्रयोग र राज्यले
दिन नसकिरहेको समय सापेक्ष शैक्षिक जनशक्ति विकास र व्यवस्थापन चुनौतिपूर्ण बन्दै गइरहेको छ । जसले गर्दा प्रत्येक वर्ष लाखौं विद्यार्थीहरु देश, समाज र घरपरिवार छोडि विदेशिन पुगेका छन् । यो तितो यथार्थ हो । विद्युतिय सञ्चार माध्यमहरुको पहुँच र प्रयोग बढ्दै गइरहेको, राम्रा कुराहरुको प्रयोग भन्दा दुरुपयोग बढ्दै गएको छ हाम्रा बालवालिका हरुमा । प्रविधिको तिव्र विकासले संसार साँघुरिएको छ । चाँहे नेट, इन्टरनेट (फेसबुक, युटुब, गेम आदि) होस्, चाहे फिल्म इण्डष्ट्रिजहरुले निर्माण गर्ने चलचित्र सान्दर्भिक र शिक्षामुलक बनाउन लगाउनु पर्दछ राज्यले । अनावश्यक वेवसाइट, च्यानल, गेम हटाउनु पर्छ राज्यले ।

त्यस्ता कुराले कलिला वालवालिकाहरुको बालमष्तिष्क संक्रमित हुन पुगेको छ अहिलेको सन्दर्भमा । अनि अभिभावकहरु विचलित छन् । शिक्षा सम्बद्ध निकायहरुले पनि अभिभावकहरुलाई आस्वस्त बनाउदै अभिभावक शिक्षालाई जोड दिदै शिक्षामूलक, सन्देशमूलक कार्यक्रहरुको उत्पादन र अनुगमन गरिनुपर्छ । छाडा, उत्ताउलो, भड्किलो र तड्पिलो खालको गीत, नृत्य, श्रव्यदृश्य सामग्रीहरु, विज्ञापन, बजारलाई नियन्त्रण गर्दै छाडा संस्कृति र विकृति हटाउँदै सुसंस्कृति र असल संस्कारको विकास गराउनु पर्दछ । अभिभावकहरुले ढुक्क र त्रासमय वातावरणमा बच्चाहरुको स्कुलिङ्ग हुने वातावरण समाजमा अपेक्षा गरका हुन्छन् । राम्रो अभिभावकत्व गर्न सक्ने नागरिक निर्माण गराऔं ।

यसर्थ बच्चाहरुको व्यक्तित्व विकासमा अभिभावकहरुको महत्वपूर्ण भूमिका हुने हुँदा सम्बन्धित पक्षहरुले समयमै अभिभावक शिक्षालाई प्रभावकारी बनाउनु आवश्यक छ ।

(लेखक : श्री विश्वामित्र गणेश माध्यमिक विद्यालय, महालक्ष्मी न.पा.–वडा नं.–८, ज्यामिरकोटमा कार्यरत हुनुहुन्छ ।)

317 COMMENTS

 1. Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my site =). We could have a link exchange arrangement between us!

 2. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?

 3. Thank you for another informative site. Where else could I get that kind of information written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such information.

 4. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If attainable, as you become expertise, would you mind updating your weblog with more details? It’s extremely useful for me. Large thumb up for this weblog submit!

 5. Wonderful goods from you, man. I’ve be aware your stuff previous to and you’re simply too great. I really like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you assert it. You are making it entertaining and you continue to take care of to keep it sensible. I cant wait to learn much more from you. This is actually a wonderful site.

 6. Whats up very nice site!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also?I’m happy to search out numerous useful information here in the post, we’d like develop extra strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 7. I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and excellent user friendly style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 8. Thanks for the various tips provided on this blog site. I have observed that many insurance companies offer customers generous special discounts if they decide to insure more and more cars together. A significant variety of households possess several cars these days, particularly those with older teenage kids still dwelling at home, and the savings with policies might soon mount up. So it is a good idea to look for a good deal.

 9. Thanks for giving your ideas in this article. The other element is that if a problem develops with a computer motherboard, people today should not go ahead and take risk associated with repairing the item themselves for if it is not done properly it can lead to permanent damage to the full laptop. It is almost always safe just to approach any dealer of a laptop for any repair of motherboard. They’ve already technicians with an knowledge in dealing with pc motherboard complications and can have the right analysis and undertake repairs.

 10. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content!

 11. I have learned some important things through your blog post post. One other stuff I would like to talk about is that there are several games in the marketplace designed particularly for toddler age kids. They include things like pattern recognition, colors, dogs, and designs. These typically focus on familiarization as an alternative to memorization. This helps to keep children and kids occupied without sensing like they are studying. Thanks

 12. Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed .. Any recommendations? Cheers!

 13. In this great pattern of things you actually get an A with regard to hard work. Exactly where you confused me ended up being in the facts. As as the maxim goes, details make or break the argument.. And it couldn’t be much more correct at this point. Having said that, let me tell you just what did give good results. The text is actually highly powerful which is most likely the reason why I am making an effort to opine. I do not make it a regular habit of doing that. 2nd, even though I can see a leaps in logic you make, I am not certain of how you appear to unite the ideas that help to make the actual final result. For the moment I shall yield to your issue but trust in the near future you actually connect your facts much better.

 14. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 15. Thanks for discussing your ideas. I’d personally also like to state that video games have been ever evolving. Better technology and innovative developments have helped create authentic and enjoyable games. These entertainment games were not that sensible when the concept was first being experimented with. Just like other styles of technologies, video games also have had to advance as a result of many many years. This itself is testimony for the fast development of video games.

 16. I do love the manner in which you have presented this matter and it really does offer me personally some fodder for consideration. On the other hand, through everything that I have personally seen, I basically wish as other commentary stack on that men and women stay on point and in no way start upon a tirade of some other news du jour. Anyway, thank you for this excellent piece and while I can not necessarily concur with the idea in totality, I respect your perspective.

 17. What i don’t understood is if truth be told how you are no longer actually a lot more neatly-favored than you might be now. You’re so intelligent. You realize thus considerably in relation to this matter, produced me in my opinion imagine it from so many various angles. Its like men and women are not involved unless it is one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs great. At all times take care of it up!

 18. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 19. I liked as much as you’ll receive carried out proper here. The comic strip is attractive, your authored subject matter stylish. however, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. ill without a doubt come further until now once more as precisely the similar just about very ceaselessly inside of case you defend this increase.

 20. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and great user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 21. Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and may come back from now on. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice evening!

 22. You can definitely see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 23. I acquired more new things on this weight loss issue. A single issue is a good nutrition is extremely vital when dieting. A tremendous reduction in fast foods, sugary food, fried foods, sweet foods, red meat, and white flour products can be necessary. Holding wastes parasites, and toxic compounds may prevent objectives for losing fat. While a number of drugs briefly solve the challenge, the awful side effects usually are not worth it, they usually never give more than a non permanent solution. It is just a known fact that 95 of diet plans fail. Thank you for sharing your opinions on this blog site.

 24. Appreciating the persistence you put into your site and detailed information you offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 25. Along with everything which appears to be developing throughout this specific area, a significant percentage of perspectives tend to be somewhat radical. Having said that, I beg your pardon, but I can not give credence to your entire suggestion, all be it radical none the less. It would seem to me that your remarks are not entirely validated and in reality you are generally your self not really completely convinced of your argument. In any event I did enjoy looking at it.

 26. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I?m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 27. You really make it appear really easy together with your presentation however I find this matter to be actually something which I feel I’d by no means understand. It sort of feels too complicated and very extensive for me. I’m looking forward for your subsequent put up, I will attempt to get the grasp of it!

 28. Thanks for your posting on the traveling industry. I’d personally also like contribute that if your senior contemplating traveling, it really is absolutely crucial to buy traveling insurance for senior citizens. When traveling, seniors are at biggest risk of having a health care emergency. Receiving the right insurance cover package to your age group can protect your health and give you peace of mind.

 29. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 30. Wonderful work! That is the type of information that should be shared around the web. Disgrace on Google for now not positioning this submit upper! Come on over and discuss with my web site . Thank you =)

 31. Thanks for expressing your ideas on this blog. As well, a myth regarding the finance institutions intentions if talking about foreclosures is that the standard bank will not have my repayments. There is a certain amount of time which the bank requires payments in some places. If you are also deep inside the hole, they may commonly call that you pay the payment entirely. However, i am not saying that they will not take any sort of repayments at all. Should you and the lender can be capable to work a thing out, the particular foreclosure course of action may cease. However, if you ever continue to pass up payments underneath the new program, the foreclosed process can pick up where it left off.

 32. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is really a great web site.

 33. One thing I’d prefer to comment on is that weightloss program fast can be carried out by the perfect diet and exercise. Ones size not just affects appearance, but also the quality of life. Self-esteem, depressive disorders, health risks, as well as physical skills are damaged in an increase in weight. It is possible to make everything right but still gain. Should this happen, a medical problem may be the offender. While an excessive amount food instead of enough workout are usually at fault, common health concerns and trusted prescriptions can certainly greatly enhance size. Kudos for your post here.

 34. Hey very cool web site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?I’m happy to find so many useful information here in the post, we need develop more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 35. It?s really a nice and helpful piece of info. I?m happy that you simply shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 36. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 37. One thing I would like to say is always that before purchasing more computer system memory, take a look at the machine into which it can be installed. If the machine is definitely running Windows XP, for instance, the actual memory limit is 3.25GB. Applying above this would merely constitute a waste. Make sure that one’s mother board can handle the actual upgrade quantity, as well. Thanks for your blog post.

 38. Bu web sitesi gerçekten güzel bir tasarıma sahip! Kullanıcı dostu arayüzü, göz alıcı renkleri ve kolay gezinme özellikleriyle kullanıcı deneyimini ön planda tutuyor. İçerik zenginliği de oldukça etkileyici. Bu web sitesini kullanmak benim için keyifli bir deneyimdi. Teşekkürler!

 39. Its such as you read my thoughts! You seem to grasp a lot about this, such as you wrote the e book in it or something. I think that you just could do with a few p.c. to drive the message house a little bit, however other than that, that is fantastic blog. A great read. I will definitely be back.

 40. In a world where trustworthy information is more crucial than ever, your dedication to research and the provision of reliable content is truly commendable. Your commitment to accuracy and transparency shines through in every post. Thank you for being a beacon of reliability in the online realm.

 41. Your dedication to sharing knowledge is unmistakable, and your writing style is captivating. Your articles are a pleasure to read, and I consistently come away feeling enriched. Thank you for being a dependable source of inspiration and information.

 42. Your writing style effortlessly draws me in, and I find it nearly impossible to stop reading until I’ve reached the end of your articles. Your ability to make complex subjects engaging is indeed a rare gift. Thank you for sharing your expertise!

 43. I can’t help but be impressed by the way you break down complex concepts into easy-to-digest information. Your writing style is not only informative but also engaging, which makes the learning experience enjoyable and memorable. It’s evident that you have a passion for sharing your knowledge, and I’m grateful for that.

 44. Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 45. I just wanted to express how much I’ve learned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s evident that you’re dedicated to providing valuable content.

 46. This article is a true game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions hold incredible value. I’m eagerly anticipating implementing them. Thank you not only for sharing your expertise but also for making it accessible and easy to apply.

 47. I want to express my appreciation for this insightful article. Your unique perspective and well-researched content bring a new depth to the subject matter. It’s clear you’ve put a lot of thought into this, and your ability to convey complex ideas in such a clear and understandable way is truly commendable. Thank you for sharing your knowledge and making learning enjoyable.

 48. Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 49. Your enthusiasm for the subject matter radiates through every word of this article; it’s contagious! Your commitment to delivering valuable insights is greatly valued, and I eagerly anticipate more of your captivating content. Keep up the exceptional work!

 50. Your enthusiasm for the subject matter shines through every word of this article; it’s contagious! Your commitment to delivering valuable insights is greatly valued, and I eagerly anticipate more of your captivating content. Keep up the exceptional work!

 51. Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 52. Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 53. Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 54. Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 55. Almanya’nın en iyi medyumu haluk hoca sayesinde sizlerde güven içerisinde çalışmalar yaptırabilirsiniz, 40 yıllık uzmanlık ve tecrübesi ile sizlere en iyi medyumluk hizmeti sunuyoruz.

 56. Your blog is a true gem in the vast online world. Your consistent delivery of high-quality content is admirable. Thank you for always going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 57. Your writing style effortlessly draws me in, and I find it nearly impossible to stop reading until I’ve reached the end of your articles. Your ability to make complex subjects engaging is indeed a rare gift. Thank you for sharing your expertise!

 58. Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 59. Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 60. Your blog has quickly become my trusted source of inspiration and knowledge. I genuinely appreciate the effort you put into crafting each article. Your dedication to delivering high-quality content is evident, and I look forward to every new post.

 61. Merhaba Ben Haluk Hoca, Aslen Irak Asıllı Arap Hüseyin Efendinin Torunuyum. Yaklaşık İse 40 Yıldır Havas Ve Hüddam İlmi Üzerinde Sizlere 100 Sonuç Veren Garantili Çalışmalar Hazırlamaktayım, 1964 Yılında Irak’ın Basra Şehrinde Doğdum, Dedem Arap Hüseyin Efendiden El Aldım Ve Sizlere 1990 lı Yıllardan Bu Yana Medyum Hocalık Konularında Hizmet Veriyorum, 100 Sonuç Vermiş Olduğum Çalışmalar İse, Giden Eşleri Sevgilileri Geri Getirme, Aşk Bağlama, Aşık Etme, Kısmet Açma, Büyü Bozma Konularında Garantili Sonuçlar Veriyorum, Başta Almanya Fransa Hollanda Olmak Üzere Dünyanın Neresinde Olursanız Olun Hiç Çekinmeden Benimle İletişim Kurabilirsiniz.

 62. I just could not leave your website prior to suggesting that I actually loved the standard information a person provide in your guests? Is going to be back continuously to inspect new posts

 63. I have learned some new things through your web site. One other thing I want to say is always that newer computer system os’s are inclined to allow a lot more memory for use, but they as well demand more storage simply to run. If one’s computer is unable to handle more memory as well as newest program requires that memory space increase, it could be the time to shop for a new Laptop. Thanks

 64. Almanya’nın en iyi güvenilir medyumunun tüm sosyal medya hesaplarını sizlere paylaşıyoruz, güvenin ve kalitelin tek adresi olan medyum haluk hoca 40 yıllık uzmanlığı ile sizlerle.

 65. hi!,I like your writing very much! share we communicate more about your article on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 66. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 67. I have realized that car insurance providers know the automobiles which are liable to accidents along with other risks. In addition, they know what type of cars are susceptible to higher risk along with the higher risk they have the higher the premium amount. Understanding the straightforward basics regarding car insurance can help you choose the right kind of insurance policy that will take care of your requirements in case you become involved in any accident. Many thanks for sharing the ideas on the blog.

 68. Dünyaca ünlü medyum haluk hocayı sizlere tanıtıyoruz anlatıyoruz, Avrupanın ilk ve tek medyum hocası 40 yıllık uzmanlık ve tecrübesi ile sizlerle.

 69. Magnificent items from you, man. I have keep in mind your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which through which you assert it. You are making it enjoyable and you continue to take care of to keep it wise. I can’t wait to learn far more from you. This is really a great website.

 70. Medyum haluk hoca avrupanın en güvenilir medyum hocasıdır, sizlerinde bilgiği gibi en iyi medyumu bulmak zordur, biz sizlere geldik.

 71. Ünlülerin tercih ettiği medyum hocamıza dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz, medyum haluk hocamız sizlerin daimi yanında olacaktır.

 72. Birincisi güvenilir medyum hocaları bulmak olacaktır, ikinci seçenek ise en iyi medyumları bulmak olacaktır, siz hangisini seçerdiniz.

 73. Thanks for your useful article. Other thing is that mesothelioma is generally caused by the breathing of fibres from mesothelioma, which is a very toxic material. It really is commonly observed among personnel in the engineering industry who may have long exposure to asbestos. It’s also caused by moving into asbestos insulated buildings for years of time, Inherited genes plays an important role, and some folks are more vulnerable towards the risk compared to others.

 74. Dünyaca ünlü medyum haluk hoca, 40 yıllık uzmanlık ve tecrübesi ile sizlere en iyi hizmetleri vermeye devam ediyor, Aşk büyüsü bağlama büyüsü giden sevigiliyi geri getirme.

 75. Medyum sitesi medyum hocamızın web sayfasını sizlere en iyi şekilde tanıtıyoruz, güzel yorumlarınız içinde teşekkkür ediyoruz.

 76. My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 77. It?s actually a great and useful piece of info. I?m glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 78. Thanks for this wonderful article. Yet another thing to mention is that most digital cameras arrive equipped with any zoom lens so that more or less of that scene being included by ‘zooming’ in and out. These types of changes in {focus|focusing|concentration|target|the a**** length tend to be reflected in the viewfinder and on large display screen right on the back of the camera.

 79. bookdecorfactory.com is a Global Trusted Online Fake Books Decor Store. We sell high quality budget price fake books decoration, Faux Books Decor. We offer FREE shipping across US, UK, AUS, NZ, Russia, Europe, Asia and deliver 100+ countries. Our delivery takes around 12 to 20 Days. We started our online business journey in Sydney, Australia and have been selling all sorts of home decor and art styles since 2008.

 80. I have taken notice that in digital cameras, unique devices help to {focus|concentrate|maintain focus|target|a**** automatically. The particular sensors of some video cameras change in in the area of contrast, while others work with a beam with infra-red (IR) light, particularly in low lighting. Higher specs cameras occasionally use a mix of both systems and probably have Face Priority AF where the video camera can ‘See’ your face while keeping focused only upon that. Thanks for sharing your notions on this weblog.

 81. Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Cheers

 82. Heya i?m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 83. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I?ll try to get the hang of it! Memorial SignWorld POD. Welcome to MemorialSignWorld.com, your premier destination for heartfelt and personalized memorial products that beautifully honor the memories of your loved ones and cherished pets

 84. I know of the fact that nowadays, more and more people are now being attracted to video cameras and the discipline of images. However, really being a photographer, you must first shell out so much time deciding which model of digicam to buy in addition to moving out of store to store just so you could potentially buy the most affordable camera of the brand you have decided to settle on. But it will not end just there. You also have take into consideration whether you can purchase a digital video camera extended warranty. Many thanks for the good guidelines I received from your website.

 85. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 86. Thanks for your post. I would also like to say this that the first thing you will need to carry out is verify if you really need credit improvement. To do that you will need to get your hands on a replica of your credit file. That should not be difficult, because the government necessitates that you are allowed to be issued one no cost copy of your actual credit report each year. You just have to check with the right people today. You can either look at website for the Federal Trade Commission or contact one of the major credit agencies immediately.

 87. After research a number of of the weblog posts on your website now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and might be checking back soon. Pls take a look at my web page as properly and let me know what you think.

 88. Just wish to say your article is as astonishing. The clearness for your post is just excellent and that i can assume you’re knowledgeable in this subject. Fine together with your permission let me to take hold of your RSS feed to keep updated with imminent post. Thanks one million and please keep up the rewarding work.

 89. I must applaud your talent for simplifying complex topics. Your ability to convey intricate ideas in such a relatable manner is admirable. You’ve made learning enjoyable and accessible for many, and I deeply appreciate that.

 90. Với không khí trong lành và cảnh đẹp tuyệt vời, cung điền trạch là địa điểm lý tưởng cho các sự kiện ngoại ô. Từ hôn lễ lãng mạn dưới bóng cây xanh đến các sự kiện doanh nghiệp lớn, không gian đa dạng của nơi này làm cho mọi dự án trở nên độc đáo và ấn tượng. (https://www.linkedin.com/pulse/c2525C32525A1ch-c2525E12525BB2525A5c-t2525E12525BB252591t-c2525E12525BB2525A7a-cung-2525C4252591i2525E12525BB252581n-tr2525E12525BA2525A1ch-l2525C32525A0-g2525C32525AC-th2525C4252583ng-long-2525C42525912525E12525BA2525A1o-qu2525C32525A1n-t2525E12525BB2525AD-vi-hf0pe/?trackingId=StEkjL3FSBaBpW2BnPx0iEQ3D3D)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here