कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को सङ्क्रमणपछि नेपालका को सबै विद्यालय बन्द छन् । झण्डै पाँच सय विद्यालयमा क्वारेन्टाइन बनाइएको छ । लाखौँ विद्यार्थी तथा शिक्षक झण्डै डेढ महिनादेखि बन्दाबन्दी (लकडाउन) ले घरमै छन् । माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसईई , कक्षा ११ र १२ का विद्यार्थी परीक्षाको प्रतीक्षामा छन् । अन्य कक्षाका विद्यार्थी नतिजा प्रकाशित हुने र नयाँ कक्षा चढ्ने सुखद सपना पालेर बसेका छन् तर कोरोनाले कसैलाई घरबाहिर निस्कन अनुमति दिएको छैन । कोरोना नियन्त्रणमा आएर सामाजिक दूरी कायम राख्नुपर्ने अवस्था नहटेसम्म कक्षामा औपचारिक पढाइ हुन नसक्ने अवस्था छ । जसले गर्दा यतिबेला विकल्पमा विद्यार्थी तथा शिक्षक प्रविधि मार्फत सिक्ने सिकाउने कुरामा अभ्यस्त हुन थालेका छन् । प्रविधिसित थोरै मित्रता गाँस्न सक्ने र यसमा पहुँच हुने हो भने सङ्कटका बेला पनि सिकाइबाट विमुख हुनुनपर्ने रहेछ भन्ने कुरा यतिबेला धेरैलाई महसुस हुन थालेको छ ।

नतिजा प्रकाशनदेखि सिकाइ प्रविधिबाटै

कोरोना सङ्क्रमण बढ्ने अनुमानपछि धेरै विद्यालयले गत चैत ५ गतेसम्म विद्यार्थीको वार्षिक परीक्षा सकेका थिए । चैत ११ बाट सरकारले बन्दाबन्दी घोषणा ग¥यो । यस बीचमा ती विद्यार्थीको नतिजा प्रकाशित हुनसकेन । वैशाख २ देखि १५ सम्मको भर्ना अभियान पूर्णरूपमा प्रभावित भयो । त्यसपछि पनि विद्यालय खुल्ने सङ्केत नदेखिएपछि बन्दाबन्दीको अवस्थामै नतिजा प्रकाशन, नयाँ कुरा सिक्ने तथा जान्ने कुरामा प्रविधिको सहयोगमा शिक्षाक्षेत्रमा केही काम गरिएको छ । खासगरी लामो समयदेखि विद्यार्थी घरमा बस्दा सिकाइबाट विमुख नहुन् भन्ने हिसाबले विकल्पमा प्रविधिबाट सिकाउने प्रक्रिया अघि बढाइएको पाइएको छ । सङ्कटको अवधिमा विद्यार्थीलाई नयाँ कुरा सिकाउनेभन्दा विद्यार्थी तथा अभिभावकसित संवाद जोड्न विद्यालयलाई आग्रह गरिएको थियो । शिक्षा तथा मानव विकास स्रोत केन्द्रका अनुसार नेपालमा १३ प्रतिशत सामुदायिक विद्यालयमा मात्रै इन्टरनेटबाट कामकाज गर्न सकिन्छ । इन्टरनेट को पहँचु ३५ प्रतिशत विद्यालयमा छ तर सबै विद्यालयमा यसको प्रयोग हुनसकेको छैन । विद्यालयमा प्रविधिको पहुँच बढाउनुपर्ने चुनौती भए पनि प्रविधि र वैकल्पिक माध्यम प्रयोग गरेर धेरैजसो विद्यालयले यस बीचमा विद्यार्थीको नतिजा उनीहरूको घरसम्म पु¥याइसकेका छन् । केही विद्यालयको नतिजा पनि यसै साताभित्र प्रकाशित गरिनेछ । नतिजा प्रकाशनका साथै प्रविधिकै प्रयोग गरेर विद्यार्थीको सिकाइलाई निरन्तरता दिन सकिन्छ भन्ने अभ्यास विद्यालयले गरेका छन् । प्रविधिमा पहुँच भएपछि ललितपुरको आदर्श सौल युवक माविले विद्यार्थीलाई अनलाइनबाट पठनपाठन गरायो भने बुटवलको कालिका माविले स्थानीय टेलिभिजनसित समय किनेर दिनको दुई घण्टा पढाउन थाल्यो । यी उदाहरण मात्रै हुन् । धेरै विद्यालय प्रविधिको प्रयोग गरेर विद्यार्थी तथा अभिभावकसित जोडिएका छन् ।

विद्यालयले विद्यार्थीलाई ग्रुपच्याट (समूह कुराकानी) बाट अध्यापन गराउने, विद्यार्थीलाई समूहमा नै प्रश्न पठाइदिएर अध्यापन गराउन सकिने अभ्यास गरेको पाइएको छ । विद्यार्थीले समूहमा नै नजानेको कुरा सोध्ने, समूहमै छलफल गरेर अध्ययन गर्ने गरेको पाइएको छ । यसबाहेक भिडियो कुराकानी, एफएम रेडियो, टेलिभिजन तथा सामाजिक सञ्जालको समेत प्रयोग गरेर विद्यार्थीको सिकाइलाई निरन्तरता दिइएको छ । सङ्कटका बेलामा प्रविधि पनि शिक्षक रहेछ र यसमा पहुँच बढाउनुपर्ने रहेछ भन्ने सन्देश दिएको छ । सरकारले घरमा दिक्क मानेर बसेका विद्यार्थीको सिकाइमा निरन्तरता होस् भनेर अनलाइनबाट नतिजा प्रकाशन गर्दै सिकाइका गतिविधि अघि बढाउन विद्यालयलाई प्रेरित गरेको छ । शिक्षा तथा मानव विकास स्रोत केन्द्रले कक्षा १ देखि ५ सम्मको बालबालिकाका लागि उपयोगी हुने सामग्री विकास गरेर सिक्ने सिकाउने अभियानमा सघाएको छ । निजी विद्यालयले पनि प्रविधिसित आत्मसात गर्दै नतिजा प्रकाशन तथा अनलाइनबाट विद्यार्थीको सिकाइलाई निरन्तरता दिएका छन् ।

घरबाटै हुनसक्ने काम रोक्नुहुँदैन र अब शिक्षाका केही कार्यक्रम अघि बढाउनुपर्छ भनेर धेरै निजी विद्यालयले यही वैशाख १९ गतेसम्म नतिजा प्रकाशित गरिसकेका छन् । नतिजा प्रकाशित गर्न बाँकी रहेका केही विद्यालयलाई वैशाख २५ गते सम्मको समय दिइएको छ । शिक्षाविद् प्रा.डा. विद्यानाथ कोइराला सङ्कटको बेला कक्षाकोठाभन्दा वैकल्पिक उपायबाट पढाउने तरिका सिक्नुपर्ने बताउनुहुन्छ । खुला विश्वविद्यालयका उपकुलपति प्रा.डा. लेखनाथ शर्मा प्रविधिबाट पढाउने कुरा एकखाले अवसर भएको बताउनुहुन्छ । सुरुमा प्रविधिमा केही लगानी गर्ने हो भने पछिल्ला दिनमा यसको सञ्चालन खर्च क्रमशः घट्दै जाने भन्दै विस्तारै यसमा पहुँच बढ्दै जाने विज्ञको भनाइ छ ।

भौतिक कक्षा भर्चअुल बन्दै
लामो समयदेखि विश्वविद्यालयका कक्षाकोठा बन्द भएपछि त्रिभुवन विश्वविद्यालयले प्रविधि मार्फत विद्यार्थीको सिकाइलाई निरन्तरता दिएको छ । कक्षाकोठामा हुने पढाइ पुनः स्थापित नगरिए पनि विद्यार्थी सितको बन्द संवाद सुरु गर्न अनलाइन कक्षा सहयोगी भएको छ । सहरमा बस्ने तथा प्रविधिमैत्री भएका कारण उच्चशिक्षाको अनलाइन कक्षा प्रभावकारी बन्दैछ । सङ्कट लामो बन्दै गएको अवस्थामा अनलाइन कक्षालाई वैधानिक मानी विद्यार्थीको अन्तिम मूल्याङ्कन गर्ने तयारी गरिएको छ । त्रिविले चार वर्षदेखि अनलाइनबाट एमएड तहको अङ्ग्रेजी र गणित विषयको कक्षा सञ्चालन गरिरहेको थियो । हाल गणितमा १४ र अङ्ग्रेजीमा ३० विद्यार्थीले नलाइनबाट पढिरहेका छन् । अनलाइनबाट ैविद्याथीलार्ई अध्ययन सामग्री तथा गृहकार्य दिने र शिक्षकले मूल्याङ्कन गर्ने र अन्तिममा चार घण्टा परीक्षा गरेर यसको नतिजा प्रकाशित गर्ने अभ्यासमा विश्वविद्यालय छ । त्रिवि खुला तथा दूरशिक्षा अध्ययन केन्द्रका प्रमुख डा. गङ्गाराम गौतमले दूरशिक्षाबाट पढाउने अभ्यासकै आधारमा टेकेर यतिबेला विद्यावारिधि (पीएचडी), मास्टर इन फिलोसोपी (एम.फिल) र केन्द्रीय विभागका स्नातकोत्तर तहमा अनलाइन कक्षा सञ्चालन भइरहेको जानकारी दिनुभयो । स्नातकोत्तर तह अध्यापन गराउने आङ्गिक क्याम्पसमा पनि प्रविधिबाट पढाउन थालिएको छ ।

प्रविधिमा विश्वविद्यालयका आधाभन्दा बढी शिक्षक अभ्यस्त नभए पनि जानेका शिक्षकले पढाउन सुरु गर्ने र बाँकी शिक्षकले सिक्दै जाने नीति अनुसार विश्वविद्यालयमा प्रविधिबाट पढाउन थालिएको हो । कोरोनाका कारण विद्यार्थीको पूरै सेमेस्टर गुम्ने खतरा बढेपछि विश्वविद्यालयले अनलाइन कक्षा प्रारम्भ गरेको हो । ‘सङ्क्रमण धेरै पर जान्छ भन्ने हिसाबले सोचिएको छैन, अहिले भौतिक कक्षालाई भर्चुअल बनाउन खोजिएको हो, पूरै अनलाइनमा पुगिएको होइन’, उहाँ भन्नुहुन्छ । सङ्क्रमण धेरै लम्बिएको अवस्थामा पूरै कक्षा अनलाइन माध्यमबाट सञ्चालन गर्ने त्रिविको योजना छ ।

शिक्षकलाई सक्षम बनाइँदै

सङ्कटका बेलामा सिकाइलाई निरन्तरता दिनुपर्ने भएपछि अब सरकारको शिक्षाक्षेत्रमा प्राथमिकता परिवर्तन हुँदैछ । सङ्क्रमणले प्रभावित पारेको अवस्थामा सिकाइ सामग्रीको उत्पादनमा वृद्धि तथा शिक्षकलाई प्रविधिसित आत्मसात गराउँदै विद्यार्थीको सिकाइलाई निरन्तरता दिने कुरा अबको सरकारको प्राथमिकतामा पर्नुपर्ने देखिन्छ । हाल वार्षिक बजेट निर्माण गर्ने बेला भएकोले सरकारलाई प्रविधिमा फड्को मार्ने एउटा सुखद अवसर बन्न सक्छ । यसअघि शिक्षकलाई सूचना प्रविधि सम्बन्धी तालिम उपलब्ध गराए पनि प्रविधिको प्रयोग गरेर विद्यार्थीलाई पढाउन सक्ने गरी क्षमता शिक्षकमा विकास हुनसकेको छैन । यो अवस्थामा शिक्षकलाई अनलाइनबाट कक्षा लिन सक्ने र विद्यार्थीमा पनि यसको पहुँच विस्तार गर्नु जरुरी छ । सामुदायिक विद्यालयमा अध्यापन गराउनेमध्ये एक प्रतिशत शिक्षक मात्र प्रविधिसित जोडिएर पढाउने सक्ने भए पनि शिक्षकको क्षमता अभिवृद्धिका कार्यक्रम सञ्चालन गर्नैपर्ने देखिन्छ । कोरोनाले मानिसका बीचमा सामाजिक दूरी कायम गर्नुपर्ने अवस्था सिर्जना गरे पनि प्रविधिसित भने झनै नजिक बनाइदिएको छ ।

गोरखापत्रबाट

238 COMMENTS

 1. Hello everyone, it’s my first go to see at this web site, and post is in fact fruitful for me, keep up posting these
  types of articles.

 2. I’m now not certain the place you are getting your info, but good topic.
  I must spend some time learning much more or working out more.

  Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 3. You are so cool! I don’t think I’ve read through anything like this before.
  So great to discover someone with a few original thoughts on this issue.
  Seriously.. thank you for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone
  with a little originality!

 4. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is really a tremendous web site.

 5. Hello would you mind letting me know which web host you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say
  this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider
  at a fair price? Kudos, I appreciate it!

 6. Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided vibrant clear idea

 7. Spot on with this write-up, I really suppose this web site needs much more consideration. I?ll probably be again to learn rather more, thanks for that info.

 8. Wow, this article is mind-blowing! The author has done a phenomenal job of presenting the information in an engaging and educational manner. I can’t thank him enough for offering such priceless insights that have certainly enriched my knowledge in this topic. Kudos to her for crafting such a work of art!

 9. Thanks for sharing your ideas right here. The other point is that whenever a problem takes place with a laptop or computer motherboard, people should not have some risk associated with repairing the item themselves because if it is not done properly it can lead to irreparable damage to the complete laptop. Most commonly it is safe to approach your dealer of the laptop with the repair of that motherboard. They’ve technicians who have an expertise in dealing with pc motherboard challenges and can make the right analysis and undertake repairs.

 10. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed
  reading it, you’re a great author. I will
  ensure that I bookmark your blog and will eventually come back down the road.
  I want to encourage one to continue your great posts, have a nice evening!

 11. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if
  you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

 12. An interesting discussion is worth comment. I think that you need to write more about this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people don’t speak about such topics. To the next! Many thanks!!

 13. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared
  to be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t
  know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having
  side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 14. It’s perfect time to make some plans for the future
  and it’s time to be happy. I have learn this put
  up and if I may just I want to suggest you few fascinating issues or tips.
  Maybe you can write subsequent articles regarding this article.
  I want to read more things approximately it!

 15. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thank you

 16. I am extremely impressed with your writing talents as neatly as with the structure for your weblog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to peer a great blog like this one nowadays..

 17. Thanks for the ideas you have shared here. Another thing I would like to mention is that laptop memory needs generally rise along with other advancements in the technological know-how. For instance, as soon as new generations of processor chips are brought to the market, there’s usually a corresponding increase in the size demands of all laptop or computer memory and also hard drive room. This is because the application operated simply by these cpus will inevitably surge in power to use the new technology.

 18. One thing I’ve noticed is always that there are plenty of misconceptions regarding the banking companies intentions any time talking about home foreclosure. One delusion in particular is that often the bank wishes to have your house. The financial institution wants your hard earned money, not the house. They want the cash they loaned you along with interest. Averting the bank will simply draw a new foreclosed realization. Thanks for your write-up.

 19. I will also like to state that most people that find themselves without health insurance usually are students, self-employed and those that are unemployed. More than half from the uninsured are really under the age of Thirty-five. They do not experience they are wanting health insurance since they’re young as well as healthy. Their income is usually spent on housing, food, in addition to entertainment. Many individuals that do work either entire or as a hobby are not offered insurance through their work so they proceed without due to the rising cost of health insurance in america. Thanks for the suggestions you reveal through your blog.

 20. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why throw away your
  intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening
  to read?

 21. I do not know whether it’s just me or if everybody else experiencing issues with your site.
  It appears like some of the written text on your posts are running off the screen. Can somebody else
  please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
  This might be a problem with my internet browser because I’ve
  had this happen before. Thanks

 22. What i do not understood is in truth how you are no
  longer actually much more neatly-appreciated than you might be right now.
  You’re very intelligent. You recognize therefore
  significantly in the case of this topic, made me for my part
  consider it from a lot of various angles. Its like women and men are not
  fascinated except it’s one thing to do with Lady gaga!

  Your individual stuffs excellent. At all times maintain it up!

 23. Can I just say what a aid to search out somebody who truly is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know find out how to convey an issue to mild and make it important. More people need to read this and understand this facet of the story. I cant believe youre no more fashionable since you definitely have the gift.

 24. obviously like your web site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I?ll surely come back again.

 25. Generally I don’t learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do it!

  Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great article.

 26. I think the admin of this site is actually working hard in support of his web
  site, because here every material is quality based data.

 27. Howdy! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 28. I just like the valuable information you provide for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and test once more right here
  regularly. I’m relatively certain I’ll learn many
  new stuff right here! Best of luck for the next!

 29. hello there and thank you for your information – I’ve
  definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload
  the web site many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if
  ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to
  my e-mail and could look out for much more of your respective intriguing
  content. Ensure that you update this again soon.

 30. I’m not that much of a online reader to be honest but
  your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.

  All the best

 31. naturally like your website but you need to check the
  spelling on several of your posts. A number of them
  are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

 32. I enjoy what you guys tend to be up too. This sort of
  clever work and exposure! Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to my
  blogroll.

 33. Fantastic goods from you, man. I have be aware your stuff prior to and you
  are just extremely great. I really like what you’ve
  bought here, certainly like what you are saying and the way in which during which you say it.

  You’re making it entertaining and you still care for to stay it wise.

  I can’t wait to read much more from you. This is really a terrific
  site.

 34. A large percentage of of the things you mention is astonishingly accurate and it makes me ponder why I hadn’t looked at this in this light previously. Your piece really did switch the light on for me as far as this particular topic goes. But at this time there is actually one particular issue I am not necessarily too comfy with so while I make an effort to reconcile that with the central idea of your point, let me observe what the rest of the readers have to point out.Nicely done.

 35. Thanks for some other magnificent post. The place else may just anyone get that kind of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation next week, and I am on the search for such information.

 36. great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 37. Excellent post. Keep posting such kind of info on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You’ve performed an excellent job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my
  friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 38. hey there and thank you for your information ? I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues using this site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon..

 39. May I simply just say what a comfort to find a person that actually
  knows what they’re discussing on the net. You certainly realize
  how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people should check this out and understand this side of the story.
  It’s surprising you aren’t more popular because you certainly have
  the gift.

 40. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve really enjoyed browsing your weblog posts. After all I?ll be subscribing for your feed and I’m hoping you write once more soon!

 41. I was just searching for this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 42. I have noticed that online diploma is getting favorite because attaining your college degree online has turned into a popular method for many people. A huge number of people have not really had a possibility to attend a normal college or university nevertheless seek the elevated earning potential and a better job that a Bachelors Degree provides. Still other folks might have a degree in one training but wish to pursue another thing they already have an interest in.

 43. Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed reading it,
  you are a great author.I will remember to bookmark your blog
  and will come back very soon. I want to encourage that you continue your great work, have
  a nice holiday weekend!

 44. Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I’m inspired!

  Very helpful info particularly the ultimate part :
  ) I take care of such information much. I used to be looking for this
  certain information for a long time. Thank you and best of
  luck.

 45. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 46. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any
  tips or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

 47. Appreciate you for sharing these types of wonderful blogposts. In addition, the ideal travel plus medical insurance program can often eliminate those problems that come with visiting abroad. Your medical emergency can soon become very expensive and that’s likely to quickly put a financial burden on the family finances. Putting in place the perfect travel insurance package deal prior to leaving is definitely worth the time and effort. Thank you

 48. Thanks for your post on this blog site. From my own personal experience, occasionally softening right up a photograph might provide the photographer with a little bit of an imaginative flare. Many times however, this soft blur isn’t just what exactly you had in mind and can in many cases spoil a normally good image, especially if you thinking about enlarging them.

 49. What i don’t realize is if truth be told how you’re no longer really a lot more well-favored than you may
  be now. You’re so intelligent. You already know therefore considerably when it comes
  to this matter, produced me for my part imagine it from so many
  numerous angles. Its like women and men aren’t interested unless it’s something to do with
  Lady gaga! Your own stuffs outstanding. All the time maintain it up!

 50. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based upon on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience would value your work.

  If you are even remotely interested, feel free to shoot me
  an email.

 51. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too great. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I can’t wait to read much more from you. This is actually a tremendous site.

 52. Very good blog you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of online community where I can get comments from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Appreciate it!

 53. Good site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

 54. I do not even know how I finished up here, however I assumed this submit was great. I do not know who you might be however certainly you’re going to a well-known blogger when you aren’t already 😉 Cheers!

 55. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will
  try to get the hang of it!

 56. The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I do know it was my choice to read, but I really thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you possibly can repair for those who werent too busy on the lookout for attention.

 57. Together with every thing which appears to be building throughout this specific subject material, all your viewpoints are actually quite stimulating. Nonetheless, I am sorry, but I can not give credence to your whole strategy, all be it refreshing none the less. It appears to everyone that your commentary are actually not completely justified and in actuality you are yourself not fully certain of your point. In any case I did appreciate examining it.

 58. Hello my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and include almost all vital infos. I?d like to see more posts like this.

 59. Attractive part of content. I just stumbled upon your weblog and
  in accession capital to assert that I acquire in fact
  loved account your blog posts. Any way I will be subscribing on your augment and even I achievement you get entry
  to constantly rapidly.

 60. One thing I have actually noticed is the fact there are plenty of misconceptions regarding the finance institutions intentions any time talking about foreclosures. One myth in particular is that often the bank wishes to have your house. The lender wants your dollars, not your house. They want the amount of money they gave you with interest. Steering clear of the bank will still only draw the foreclosed summary. Thanks for your posting.

 61. Thank you for another magnificent article. Where else could anybody get that kind of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 62. What i do not realize is actually how you’re not actually much more well-liked than you may be now. You are very intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 63. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is actually a great site.

 64. Thanks for the new things you have discovered in your article. One thing I’d really like to touch upon is that FSBO relationships are built over time. By releasing yourself to the owners the first saturday and sunday their FSBO will be announced, ahead of the masses get started calling on Mon, you generate a good association. By mailing them equipment, educational materials, free records, and forms, you become a good ally. Through a personal desire for them as well as their circumstances, you generate a solid connection that, most of the time, pays off if the owners decide to go with an adviser they know and trust – preferably you.

 65. http://www.factorytapestry.com is a Trusted Online Wall Hanging Tapestry Store. We are selling online art and decor since 2008, our digital business journey started in Australia. We sell 100 made-to-order quality printed soft fabric tapestry which are just too perfect for decor and gifting. We offer Up-to 50 OFF Storewide Sale across all the Wall Hanging Tapestries. We provide Fast Shipping USA, CAN, UK, EUR, AUS, NZ, ASIA and Worldwide Delivery across 100+ countries.

 66. Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thank you

 67. Undeniably imagine that that you said. Your favourite reason appeared
  to be at the net the easiest thing to consider
  of. I say to you, I certainly get annoyed while other people consider
  concerns that they just do not realize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest as smartly as outlined out the whole
  thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

 68. First of all I want to say great blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out there.

  I do enjoy writing however it just seems like the first
  10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any
  ideas or hints? Many thanks!

 69. Thanks for sharing your ideas with this blog. Likewise, a fantasy regarding the banks intentions whenever talking about property foreclosures is that the lender will not have my payments. There is a specific amount of time in which the bank is going to take payments here and there. If you are also deep inside the hole, they’ll commonly desire that you pay the payment 100 . However, that doesn’t mean that they will not take any sort of repayments at all. In the event you and the traditional bank can have the ability to work something out, the foreclosure approach may cease. However, when you continue to miss out on payments beneath new plan, the foreclosure process can pick up exactly where it was left off.

 70. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or
  copyright infringement? My site has a lot of completely
  unique content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web
  without my permission. Do you know any solutions to help protect against content
  from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 71. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 72. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the head.

  The problem is an issue that not enough people are speaking intelligently about.
  I’m very happy I found this during my search for something concerning this.

 73. Thanks for this wonderful article. One more thing to mention is that a lot of digital cameras come equipped with any zoom lens so that more or less of that scene to generally be included by simply ‘zooming’ in and out. These types of changes in {focus|focusing|concentration|target|the a**** length tend to be reflected inside viewfinder and on huge display screen at the back of the very camera.

 74. Hi my family member! I want to say that this post is awesome, great written and include almost all important infos. I?d like to peer extra posts like this .

 75. I would like to add that if you do not already have an insurance policy or else you do not belong to any group insurance, you could well reap the benefits of seeking assistance from a health agent. Self-employed or those with medical conditions normally seek the help of a health insurance broker. Thanks for your article.

 76. I cherished as much as you’ll receive performed proper here. The caricature is tasteful, your authored subject matter stylish. however, you command get got an shakiness over that you want be handing over the following. unwell indubitably come further earlier once more since precisely the similar just about a lot ceaselessly inside of case you shield this increase.

 77. Hello, i think that i saw you visited my weblog so i came to ?return the favor?.I’m attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 78. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you
  amend your web site, how can i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of
  this your broadcast provided bright clear concept

 79. I’ve observed that in the world these days, video games include the latest fad with kids of all ages. Occasionally it may be out of the question to drag young kids away from the video games. If you want the best of both worlds, there are plenty of educational activities for kids. Great post.

 80. I’ve learned newer and more effective things from the blog post. One more thing to I have found is that usually, FSBO sellers are going to reject anyone. Remember, they might prefer not to ever use your services. But if an individual maintain a gradual, professional relationship, offering support and keeping contact for around four to five weeks, you will usually manage to win a meeting. From there, a listing follows. Cheers

 81. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 82. Hi there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 83. I’m gone to inform my little brother, that he should also
  pay a visit this blog on regular basis to get updated from latest news update.

 84. I?ve read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a wonderful informative website.

 85. F*ckin? awesome things here. I?m very happy to peer your post. Thanks a lot and i’m looking ahead to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

 86. I?m impressed, I need to say. Really not often do I encounter a blog that?s each educative and entertaining, and let me tell you, you could have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the difficulty is one thing that not sufficient individuals are talking intelligently about. I’m very happy that I stumbled throughout this in my search for one thing relating to this.

 87. A few things i have constantly told people is that when evaluating a good on-line electronics store, there are a few variables that you have to think about. First and foremost, you should really make sure to get a reputable plus reliable store that has got great opinions and classification from other customers and business sector experts. This will ensure you are handling a well-known store providing you with good services and support to their patrons. Many thanks sharing your notions on this weblog.

 88. I want to express my appreciation for this insightful article. Your unique perspective and well-researched content bring a new depth to the subject matter. It’s clear you’ve put a lot of thought into this, and your ability to convey complex ideas in such a clear and understandable way is truly commendable. Thank you for sharing your knowledge and making learning enjoyable.https://devin02i4h.ampblogs.com/top-latest-five-chinese-medicine-body-map-urban-news-59121147

 89. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it?s rare to see a nice blog like this one today..

 90. You made some first rate factors there. I appeared on the internet for the problem and located most people will go together with along with your website.

 91. Hello, i think that i saw you visited my site so i came to ?return the favor?.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 92. Just desire to say your article is as astounding. The clearness on your put up is simply spectacular and i could think you are a professional in this subject. Well along with your permission allow me to seize your RSS feed to stay up to date with forthcoming post. Thank you one million and please carry on the enjoyable work.

 93. It’s my belief that mesothelioma can be the most fatal cancer. It contains unusual characteristics. The more I actually look at it the more I am persuaded it does not react like a real solid cells cancer. In the event mesothelioma is a rogue viral infection, hence there is the chance of developing a vaccine and also offering vaccination to asbestos uncovered people who are vulnerable to high risk associated with developing long run asbestos associated malignancies. Thanks for revealing your ideas about this important ailment.

 94. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am
  worried about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 95. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group. Talk soon!

 96. Hi there, I found your web site by way of Google even as looking for a related matter, your web site got here up, it appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 97. Appreciating the time and effort you put into your blog and in depth information you present.
  It’s great to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same old rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m including your
  RSS feeds to my Google account.

 98. whoah this blog is fantastic i love reading your posts. Keep up the good work! You know, a lot of people are hunting around for this info, you could aid them greatly.

 99. I have witnessed that fees for online degree pros tend to be a great value. Like a full College Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of 60 credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online comes with a Bachelors of Business Administration with a total school element of 180 units and a tariff of $30,560. Online degree learning has made taking your college degree far less difficult because you can certainly earn your own degree from the comfort in your home and when you finish working. Thanks for other tips I’ve learned through the web-site.

 100. bookdecorfactory.com is a Global Trusted Online Fake Books Decor Store. We sell high quality budget price fake books decoration, Faux Books Decor. We offer FREE shipping across US, UK, AUS, NZ, Russia, Europe, Asia and deliver 100+ countries. Our delivery takes around 12 to 20 Days. We started our online business journey in Sydney, Australia and have been selling all sorts of home decor and art styles since 2008.

 101. A few things i have continually told men and women is that when evaluating a good on the net electronics retail outlet, there are a few elements that you have to take into consideration. First and foremost, you should make sure to get a reputable along with reliable retailer that has received great critiques and rankings from other buyers and marketplace experts. This will make certain you are getting along with a well-known store to provide good service and aid to the patrons. Many thanks for sharing your ideas on this weblog.

 102. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between usability and appearance. I must say that you’ve done a amazing job with this. In addition, the blog loads very quick for me on Safari. Outstanding Blog!

 103. Coming from my notice, shopping for electronic devices online can for sure be expensive, but there are some tips that you can use to acquire the best things. There are generally ways to discover discount offers that could help make one to ge thet best electronics products at the cheapest prices. Good blog post.

 104. I am typically to running a blog and i actually admire your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and hold checking for brand spanking new information.

 105. Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful info particularly the closing phase 🙂 I care for such information much. I used to be seeking this particular information for a very lengthy time. Thank you and good luck.

 106. Thanks for these pointers. One thing I should also believe is that often credit cards providing a 0 rate of interest often appeal to consumers together with zero interest, instant authorization and easy on the net balance transfers, nonetheless beware of the most recognized factor that will probably void that 0 easy street annual percentage rate and to throw one out into the terrible house quick.

 107. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I really hope to see the same high-grade blog posts from you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 108. Hi superb website! Does running a blog similar to this require a large
  amount of work? I have very little knowledge of computer programming however I had been hoping to start
  my own blog in the near future. Anyhow, should you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject however I just needed to ask. Thanks a
  lot!

 109. I am continually impressed by your ability to delve into subjects with grace and clarity. Your articles are both informative and enjoyable to read, a rare combination. Your blog is a valuable resource, and I am sincerely grateful for it.

 110. I’d like to express my heartfelt appreciation for this enlightening article. Your distinct perspective and meticulously researched content bring a fresh depth to the subject matter. It’s evident that you’ve invested a great deal of thought into this, and your ability to articulate complex ideas in such a clear and comprehensible manner is truly commendable. Thank you for generously sharing your knowledge and making the process of learning so enjoyable.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here