२ दर्जन बढी सांसद संक्रमित, अब विश्वासको मत लिने प्रधानमन्त्रीको अधिवेशन के होला ?

प्रतिनिधिमूलक तस्विर : रासस

बैसाख २५, काठमाडौं ।

संसद् अधिवेशनको पूर्वसन्ध्यामा दुई मन्त्रीसहित करिब दुई दर्जन सांसदहरू कोरोनाभाइरस संक्रमण पुष्टि भई एकान्तवासमा रहेका छन् । मन्त्रीहरू भानुभक्त ढकाल र जुली महतो एवम् अन्य संक्रमित सांसदहरूलाई आगामी साता प्रधानमन्त्रीको विश्वासको मत लिने प्रतिनिधिसभाको बैठकमा मत हाल्ने अवसर दिने तयारी गरिएको बताइएको छ ।

कोरोना भाइरस संक्रमणको दोस्रो लहरका कारण उपत्यकासहित देशका अधिकांश जिल्लामा जारी निषेधाज्ञाबीच सोमवारबाट शुरू हुने विशेष अधिवेशनमा प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले विश्वासको मत लिने बताएका छन् । त्यसअघि, आइतबार बस्ने कार्य व्यवस्था परामर्श समितिको बैठकले संक्रमित सांसदहरूका लागि मतदानको व्यवस्था गर्ने प्रक्रियाबारे निर्णय गर्ने प्रतिनिधिसभाका सचिव गोपालनाथ योगीले बताए । विश्वासको मत लिने प्रस्ताव सफल वा असफल बनाउन थोरै सांसदहरूको संख्याले समेत फरक पर्ने भएकाले सबैलाई मतदानको व्यवस्था गर्नेबारे छलफल भइरहेको योगीले बताए ।

‘धेरै सांसदहरू कोरोना संक्रमित रहेको खबर पाएपछि उहाँहरूलाई कसरी मतदानमा सहभागी गराउन सकिन्छ भन्नेबारे सभामुखले छलफल सुरु गर्नुभएको छ’, योगीले भने ।

बुधवार र बिहीवार संसद् भवन नयाँ बानेश्वरमा २०५ जना सांसदको परीक्षण गरिएकोमा १२८ जनाको रिपोर्ट आउँदा १४ जनामा संक्रमण पुष्टि भएको संसद् सचिवालयले जनाएको छ । बाँकी ७७ जनाको रिपोर्ट आउन बाँकी नै छ। त्यसअघि नै दुईजना मन्त्रीसहित आठजना सांसदहरू संक्रमण भएर एकान्तवासमा थिए । मन्त्री ढकाल र मन्त्री महतोले सामाजिक सञ्जालमा आफ्नो संक्रमण पुष्टि गरिसकेका छन् ।

सचिवालयका अनुसार, सबैभन्दा धेरै सत्ताधारी नेकपा एमालेका १४ जना सांसदलाई संक्रमण पुष्टि भएको छ भने जनता समाजवादी पार्टीका चार जना र नेपाली काँग्रेस र माओवादी केन्द्रका दुई–दुई संक्रमित छन् । एमालेका संक्रमितमध्ये दुईजना मन्त्री र एकजना पूर्वप्रधानमन्त्री समेत रहेको सचिवालयले जनाएको छ ।

संक्रमित सांसदहरूलाई मतदानबाट वञ्चित गर्दा विश्वासको मतका लागि संसदको अंकगणितमै ठूलो फरक पर्ने भएपछि सत्ताधारी र विपक्षी दलहरू सबैलाई मतदानमा सहभागी गराउन एकमत भएका हुन् ।

संक्रमितले कसरी मतदान गर्छन् ?

सत्ताधारी नेकपा एमालेका प्रमुख सचेतक विशाल भट्टराईले संक्रमित सांसदहरूलाई छुट्टै हलमा मतदानको व्यवस्था गरेर भए पनि विश्वासको मत लिने कार्यक्रम नरोकिने बताए । ‘कोभिड संक्रमित भएकै कारण कोहि पनि सांसदहरू विश्वासको पक्ष वा विपक्षमा मत दिनबाट वञ्चित हुनुहुन्न। हामी आउनसक्ने जति सबै सांसदहरूलाई सुरक्षित तरिकाले मत दिन आउने व्यवस्था गर्छौँ’, उनले भने ।

भट्टराईका अनुसार, २७ गते नै विश्वासको मतमा मतदान गरेर प्रतिनिधिसभा अधिवेशन अन्त्य गरिनेछ । ‘सभामुखले तोकेको दिनमा हुने भनिएको छ। भरसक २७ गते नै सकौँ भन्नेमा छौँ नभए २८ गते मतदान होला र त्यो एजेन्डा सकिनासाथ संसद् अधिवेशन अन्त्य हुन्छ’, उनले थपे ।

कुनै पनि संक्रमित सांसदहरू अस्पतालमा भर्ना नभएका कारण अधिकांश संक्रमित भएका सांसदहरू मतदानमा सहभागी हुने सम्भावना रहेको भट्टराई बताउँछन् । नेपाली काँग्रेसका प्रमुख सचेतक बालकृष्ण खाँडले संक्रमित सांसदहरूलाई छुट्टै हलमा राखेर भए पनि मतदानमा सहभागी गराउन सकिने बताए । ‘हाम्रो पनि नन–कोभिडहरूलाई एउटा हलमा र संक्रमितहरूलाई अर्को हलमा राखेर भए पनि अधिवेशन र मतदानमा भाग लिने व्यवस्था गरौँ भन्ने कुरा कार्य व्यवस्था परामर्श समितिको बैठकमा रहन्छ’, उनले भने ।

सांसदहरूलाई उनीहरू बसिरहेकै ठाउँबाट संसद् भवनसम्म ल्याउनका लागि एम्बुलेन्स वा अन्य कुनै सुरक्षित साधनको व्यवस्था गरिने संसद् सचिवालयले जनाएको छ । कोरोनाभाइरस महामारीकै बीच सञ्चालन भएका यसअघिका संसद् अधिवेशनहरूमा संक्रमण भएका सांसदहरूलाई सहभागी हुने व्यवस्था गरिएको थिएन । यो पटक पनि सांसदहरूलाई परीक्षणको रिपोर्ट लिएर मात्रै संसद् बैठकमा सहभागिता जनाउन भनिएको छ ।

सत्ताधारी नेकपा एमालेको संसद्मा बहुमत नरहेका कारण प्रधानमन्त्री ओलीलाई बहुमतका लागि अर्को कुनै ठूलो दलको सहायता आवश्यक छ । हालै सरकारबाट समर्थन फिर्ता लिएको नेकपा माओवादी केन्द्र र प्रतिपक्षी काँग्रेसले विश्वासको मत नदिने बताइसकेका छन् भने निर्णायक मानिएको जनता समाजवादी पार्टीमा नेताहरू विभाजित छन् ।

प्रधानमन्त्रीले विश्वासको मत पाउन नसके स्वतः कामचलाउ हैसियतमा रहने र संविधान अनुसार अर्को सरकार गठनको प्रक्रिया सुरु हुने काँग्रेस प्रमुख सचेतक खाँडले बताए ।

बिबिसि नेपाली सेवाबाट

193 COMMENTS

 1. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across
  a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The issue is something which too few people are speaking
  intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this in my search for something concerning this.

 2. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just
  extremely fantastic. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the
  way in which you say it. You make it entertaining and you still care
  for to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you.
  This is actually a wonderful website.

 3. It’s really a nice and useful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 4. 🛒穩定不變,價格驚人!高度穩定的服務器,價格只有競爭對手的一半!現在就預訂http://csplat888.net!🛒ConsistentStability,AstonishingPrices!Highlystableserversathalfthepriceofcompetitors!Reserveyoursnow!http://csplat888.net

 5. Your blog has rapidly become my trusted source of inspiration and knowledge. I genuinely appreciate the effort you invest in crafting each article. Your dedication to delivering high-quality content is apparent, and I eagerly await every new post.

 6. Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 7. I’m genuinely impressed by how effortlessly you distill intricate concepts into easily digestible information. Your writing style not only imparts knowledge but also engages the reader, making the learning experience both enjoyable and memorable. Your passion for sharing your expertise shines through, and for that, I’m deeply grateful.

 8. I wanted to take a moment to express my gratitude for the wealth of valuable information you provide in your articles. Your blog has become a go-to resource for me, and I always come away with new knowledge and fresh perspectives. I’m excited to continue learning from your future posts.

 9. Your enthusiasm for the subject matter shines through every word of this article; it’s infectious! Your commitment to delivering valuable insights is greatly valued, and I eagerly anticipate more of your captivating content. Keep up the exceptional work!

 10. Your unique approach to tackling challenging subjects is a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a joy to read. Your blog is now my go-to for insightful content.

 11. This article resonated with me on a personal level. Your ability to emotionally connect with your audience is truly commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 12. Your positivity and enthusiasm are undeniably contagious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity among your readers.

 13. This article is a true game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions hold incredible value. I’m eagerly anticipating implementing them. Thank you not only for sharing your expertise but also for making it accessible and easy to apply.

 14. This article is a real game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions are incredibly valuable. I can’t wait to put them into action. Thank you for not only sharing your expertise but also making it accessible and easy to implement.

 15. I couldn’t agree more with the insightful points you’ve articulated in this article. Your profound knowledge on the subject is evident, and your unique perspective adds an invaluable dimension to the discourse. This is a must-read for anyone interested in this topic.

 16. I simply wanted to convey how much I’ve gleaned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s abundantly clear that you’re committed to providing valuable content.

 17. I just wanted to express how much I’ve learned from this article. Your meticulous research and clear explanations make the information accessible to all readers. It’s evident that you’re dedicated to providing valuable content.

 18. I’ve discovered a treasure trove of knowledge in your blog. Your unwavering dedication to offering trustworthy information is truly commendable. Each visit leaves me more enlightened, and I deeply appreciate your consistent reliability.

 19. I’m genuinely impressed by how effortlessly you distill intricate concepts into easily digestible information. Your writing style not only imparts knowledge but also engages the reader, making the learning experience both enjoyable and memorable. Your passion for sharing your expertise shines through, and for that, I’m deeply grateful.

 20. Your positivity and enthusiasm are undeniably contagious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity among your readers.

 21. Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 22. I wanted to take a moment to express my gratitude for the wealth of invaluable information you consistently provide in your articles. Your blog has become my go-to resource, and I consistently emerge with new knowledge and fresh perspectives. I’m eagerly looking forward to continuing my learning journey through your future posts.

 23. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable info to work on. You have done a
  formidable job and our whole community will be grateful to
  you.

 24. Thank you for every other informative site. Where else may I am getting that kind of info
  written in such an ideal means? I’ve a venture that I am just now
  working on, and I have been on the glance out for such info.

 25. What i don’t realize is if truth be told how
  you’re now not actually much more smartly-favored than you might be now.

  You are very intelligent. You realize thus significantly relating to this topic,
  produced me in my opinion consider it from a lot of various angles.

  Its like women and men aren’t involved unless it is one thing
  to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs nice.
  All the time handle it up!

 26. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are incredible! Thanks! MemorialSignWorld Store. Welcome to MemorialSignWorld.com, your premier destination for heartfelt and personalized memorial products that beautifully honor the memories of your loved ones and cherished pets

 27. Thanks for the thoughts you have discussed here. On top of that, I believe there are several factors that will keep your car insurance premium all the way down. One is, to take into consideration buying autos that are inside the good report on car insurance companies. Cars that happen to be expensive are more at risk of being stolen. Aside from that insurance coverage is also in accordance with the value of your truck, so the more pricey it is, then the higher your premium you make payment for.

 28. One thing I would like to say is that often car insurance cancellations is a dreadful experience so if you’re doing the right things as a driver you won’t get one. Some individuals do are sent the notice that they are officially dropped by the insurance company they then have to struggle to get supplemental insurance after a cancellation. Low-cost auto insurance rates are frequently hard to get from cancellation. Understanding the main reasons concerning the auto insurance canceling can help individuals prevent burning off one of the most important privileges obtainable. Thanks for the ideas shared via your blog.

 29. Embark upon the Monopoly Go adventure in 2024 using our exclusive dice links – your gateway to limitless free rolls! Uncover premium insights into securing complimentary dice throws and enhance your gaming tactics. Join the ranks of experienced players and level up your strategy now! Novices, seize the opportunity!

 30. I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Studying this information So i¦m glad to express that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I such a lot indisputably will make sure to do not put out of your mind this site and provides it a glance regularly.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here