सादगी र निष्कलङ्क व्यक्तित्व, “मधुसुदन पौडेल”

आशन्न वागमती प्रदेश सभा सदस्यको निर्वाचनमा ललितपुर क्षेत्र नं १ (क) मा नेकपा एमालेले अगाडि सारेको व्यक्तित्व मधुसुदन पौडेल ललितपुरको कम्युनिष्ट राजनीतिको अग्रणी नेताको रुपमा रहेका छन् । जिल्लामा हाल रहेका नेतृत्वकर्ताहरुमा सबैभन्दा अनुभवी, वौद्धिक तथा जनतामा भिजेका व्यक्तित्व भएका कारण पनि पौडलको उम्मेदवारी विशेष चर्चामा रहेको छ ।

१५ बर्षको किशोर अवस्थामा निरकुंश पञ्चायती व्यवस्थाको विरुद्धमा लोकतन्त्रको वकालत गर्दै आफुलाई सामाजिक र राजनीतिक आयाममा अगाडि बढाएका व्यक्तित्व हुन्, मधुसुदन पौडेल ।

आफ्नो जीवनको सम्पूर्ण उर्जाशील समय लोकतन्त्रको प्राप्ति र रक्षाका लागि सक्रिय हुँदै नेपाली समाजको परिवर्तनका लागि समर्पित बन्दै राजनीतिका विभिन्न जंगारहरु छिचोल्दै, आजपर्यन्त राजनैतिक संघर्षको पर्याय बनेका व्यक्तित्वको नाम हो मधुसुदन पौडेल ।

२०५१ सालमा नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एमाले) को ललितपुर जिल्ला कमिटी सदस्य हुँदै २०५९ पश्चात् नेकपा एमाले ललितपुरको नेतृत्व सम्हाल्न पुगेका पौडेलले २०६३, २०६६ र २०६९ गरी लगातार ३ पटक नेकपा एमाले ललितपुरको अध्यक्षको भूमिका निर्वाह गर्नुभएको छ ।

आफ्नो राजनीतिक जीवनको शुरुवात नेपालको अग्रणी विद्यार्थी संगठन अखिल नेपाल राष्ट्रिय स्वतन्त्र विद्यार्थी युनियन (अनेरास्ववियु) मार्फत गरेका पौडेल २०३९ सालमा नमूना मछिन्द्र कलेजको स्वतन्त्र विद्यार्थी युनियनको सहसचिव हुँदै नेपाल कमर्स क्याम्पसमा २०४३ सालमा स्ववियु सदस्य र २०४९ सालमा सभापति निर्वाचित भएका हुन् ।

अनेरास्ववियुको ललितपुर जिल्ला अध्यक्ष हुँदै २०५३ सालमा केन्द्रीय प्रचार विभाग प्रमुख र २०५५ सालमा विदेश विभाग प्रमुख बन्नुभएका पौडेलले २०४३ सालमा तत्कालिन नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी मालेको सम्पर्कबाट पार्टी राजनीति शुरु गर्नुभएको हो । २०५१ सालमा नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एमाले) को ललितपुर जिल्ला कमिटी सदस्य हुँदै २०५९ पश्चात् नेकपा एमाले ललितपुरको नेतृत्व सम्हाल्न पुगेका पौडेलले २०६३, २०६६ र २०६९ गरी लगातार ३ पटक नेकपा एमाले ललितपुरको अध्यक्षको भूमिका निर्वाह गर्नुभएको छ । हाल नेकपा एमालेको बागमती प्रदेशको संगठन विभाग सचिवको भूमिकामा रहेका पौडेलले आफुलाई हरेक समयमा सुशासनको कडीमा अग्रस्थानमा देखिन्छन् ।

स्थानीय निकाय जनप्रतिनिधिविहिन रहेको समयमा तत्कालिन जिल्ला विकास समितिमा सर्वदलिय संयन्त्रमार्फत भौतिक विकासदेखी नीतिगत सुधारसम्म पौडेलले गरेका पहलकदमी प्रशंसनीय छ ।

राजनीतिलाई नेपाली जनताको विशुद्ध सेवा गर्ने असल कर्मको रुपमा शिरोधार्य गरेका पौडलले २०४९ सालमा कर्मचारी संचयकोषको जागिरलाई तिलाञ्जली दिएर आफुलाई राजनीतिमा कटिबद्ध बनाएका हुन् । २०५३ सालमा सूर्योदय शैक्षिक विकास प्रतिष्ठान (मावि) को संस्थापक प्रिन्सिपल रहीसकेका पौडेलले २०५९ सालबाट उक्त पेशालाई स्थगित गरेर आफ्नो सम्पूर्ण समय लोकतान्त्रिक आन्दोलमा होमेका थिए । सादगी जीवन र निस्कलंक व्यक्तित्वको पहिचान बनाउनुभएका पौडेलले हरेक राजनीतिक आन्दोलनमा प्रमुख नेतृत्वकर्ताको भूमिका निर्वाह गर्ने क्रममा २०६२/०६३ सालमा सफल भएको दोश्रो जनआन्दोलनमा ललितपुर जिल्लामा रहको सबै दलको संयोजन गर्दै आन्दोलन सफल गराउन अग्रणी भूमिका खेलेका छन् । यसैगरी २०६४ र २०७० सालको संविधानसभा सदस्यको निर्वाचनमा ललितपुर क्षेत्र नं १ मा नेकपा एमालेले पौडेललाई उम्मेदवारको रुपमा अगाडि सारेको थियो ।

राजनीति र सामाजिक क्षेत्रका विकृति, विसंगति, भ्रस्टाचार र कुशासनको विरुद्ध सधै प्रखर रुपमा आवाज बुलन्द पार्ने पौडल माओवादी द्धन्द्धको कठीन समयमा ललितपुर जिल्ला सबै नगर र गाउँहरुमा पुगेर पार्टी संगठन गर्दै जनतामा आशामा दियो भर्न सक्रिय रहे ।

स्थानीय निकाय जनप्रतिनिधिविहिन रहेको समयमा तत्कालिन जिल्ला विकास समितिमा सर्वदलिय संयन्त्रमार्फत भौतिक विकासदेखी नीतिगत सुधारसम्म पौडेलले गरेका पहलकदमी प्रशंसनीय छ । २०७८ सालमा गठित भूमि सम्बन्धी समस्या समाधान आयोगको ललितपुर अध्यक्षको रुपमा करिब ६ महिना कार्य गर्दा ललितपुरमा भूमि सम्बन्धी समस्या समाधानका लागि गरेका पहलले पूर्णता प्राप्त हुने क्रममा गठबन्धन सरकारले आयोग विघटन गरिएका कारण सो समस्या समाधान हुने क्रममा त्यसै विथोलियो । आज पदमा नरहदा पनि सो समस्या समाधानका लागि पौडेल गम्भीर रहेका छन् ।

व्यवस्थापन र समाजशास्त्र विषयमा स्नातकोत्तर तहसम्मको अध्ययन गरेका पौडलले पदमा रहदा वा नरहदा जनताको हरेक दुःख सुखको साथी बनेर जनताको घरदैलोमा पुगेर सहभागी हुने राजनीतिकर्मीको रुपमा आफुलाई परिचित गराउन चाहन्छन् ।
राष्ट्रियता, लोकतन्त्र र जनजीविका हरेक सवालहरुमा आफुलाई एक चिन्तक मात्र नभई सधैं जनताको पथमा आफुलाई उभ्याउने पौडेल जननेता मदन भण्डारी र प्रथम कम्युनिष्ट प्रधानमन्त्री मनमोहन अधिकारीलाई आफ्नो आदर्श पुरुषको रुपमा मान्दछन् ।

67 COMMENTS

 1. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now eachtime a comment is added I get four emails with the samecomment. Is there any way you can remove me from that service?Cheers!

 2. Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you are a
  great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back in the foreseeable future.
  I want to encourage continue your great writing, have a
  nice weekend!

 3. A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you need to publish more about this issue, it might not be a taboo subject but typically people do not talk about these subjects. To the next! Best wishes!

 4. Hey there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate!

  He always kept chatting about this. I will forward this
  write-up to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 5. Great site. A lot of useful info here. I’m sending it to some friends ans
  also sharing in delicious. And certainly, thank you for your effort!

 6. Useful info. Lucky me I found your website by chance, and I
  am shocked why this accident did not came about in advance!
  I bookmarked it.

 7. Good blog you have here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days.
  I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 8. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting
  things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to
  this article. I desire to read more things about it!

 9. I am extremely impressed together with your writing skills and also with the layout to your weblog.
  Is that this a paid theme or did you customize it yourself?

  Anyway stay up the nice high quality writing, it’s
  rare to look a nice blog like this one today..

 10. whoah this blog is wonderful i like reading
  your posts. Stay up the great work! You know, many individuals are searching round for this
  info, you can aid them greatly.

 11. Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!Just wanted to say I love reading your blog and look forward to allyour posts! Carry on the outstanding work!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here