मर्यादित व्यवसायलाई प्राथमिकतामा राखिएको छ : उम्मेदवार राजेन्द्र भण्डारी

प्रगतिशील वैदेशिक रोजगार व्यवसायी मञ्च नेपालका अध्यक्ष राजेन्द्र भण्डारीले नेपाल वैदेशिक रोजगार संघको निर्वाचनमा अध्यक्षमा उम्मेदवारी दिएका छन् ।

निर्वाचनमा चारवटा प्यानलमध्ये एमालेनिकटका प्यानलबाट भण्डारीसहित प्रथम, द्वितीय र तृतीय उपाध्यक्ष, महासचिव, सचिव, कोषाध्यक्ष र १० जना सदस्य गरी १७ जनाको टीम चुनावी मैदानमा छ । संघको नेतृत्वमार्फत हाल रहेको वैदेशिक रोजगार व्यवसायलाई बाहिरबाट जुन रुपले हेर्ने र बुझ्ने गरिएको छ, त्यो गलत भएको स्थापित गर्नुपर्ने भण्डारीको भनाई रहेको छ ।

भण्डारी भन्नुहुन्छ, “३०औं लाख नेपालबाट विदेश गएका श्रमिकसँग जोडिएको छ । ८८० मेनपावर व्यवसायीले नेपालको कानूनले तोकेको देशमा रोजगारीको लागि पठाएका छन् । ८८० वटा व्यवसायी र सो मेनपावरबाट विदेश गएका व्यक्तिहरुको समस्याको समाधान गराउनु नै हाम्रो चुनावी एजेन्डा हो । वैदेशिक क्षेत्रमा रहेका कामदारलाई सेवा दिने हाम्रो व्यवसाय हो । मेनपावर व्यवसायीले कामदारलाई सेवा दिँदा परेको अप्ठ्यारो राज्य र सम्बन्धित निकायलाई बुझाएर समस्या फुकाउँदै वैदेशिक रोजगारीमा रहेका नेपालीको समस्या समाधान गर्ने हो ।”

नेपालमा रहेका व्यवसायीले विदेशमा पनि कार्यालय खोलेर नेपालबाट गएका कामदारको हक–हितका लागि काम गर्नुपर्ने बताउनुहुन्छ । उहाँका अनुसार राज्यले यतिमात्रै शुल्क लेऊ भन्दा वा कुनै पनि शुल्क नतोक्दा धेरै बेथिति भएकोले यसलाई समन्वयका साथ टुंग्याउनुपर्दछ ।

भण्डारी अगाडि भन्नुहुन्छ, “वैदेशिक रोजगारीमा भिसा जहाँ पनि फ्रि नै हुन्छ । भिसाको शुल्क लाग्ने भन्ने हुँदैन । मेनपावरको सेवा शुल्कको कुरा हो । फ्रि भिजा र फ्रि टिकटको पाटो नै अर्कै हो । अहिले ऐन–नियमहरुमा पनि ठूलो समस्या छ । हामीसँग ऐन–कानून बनाउँदा छलफल नै हुँदैन ।”

भण्डारीका अनुसार राज्यले लाइसेन्स दिने तर काम गर्नै नसक्ने गरेर अंकुश पनि लगाइदिएको छ जसले व्यवसायमा नकारात्मक असर गरेको छ । ११० वटा देशमा नेपालबाट काम गर्न कामदर बढाउन पाउने व्यवस्था रहेकोमा हाम्रा कामदार सामान्य देश खाडी र मलेसियामात्रै जान सक्ने अवस्था छ । अहिले युरोपका मुलुकमा हामीले कामदार पठाउन सक्ने अवस्था नरहेको उहाँको भनाइ छ । भण्डारीका अनुसार टर्कीमा रोजगारीको अवसर आउँदा अहिले प्रमाणीकरण गर्न पाकिस्तान जानुपर्ने अवस्था छ । युरोपका धेरै देशहरुमा काम गर्न त्यहाँ जानुपर्ने बाध्यता छ । त्यति हुँदाहुँदै पनि कामदार त्यहाँ जान्छन् । हाम्रो सरकारी कर्मचारीको काम गर्ने शैली सबैलाई थाहा छ, त्यसैले विदेशी सरकारसँग हिचकिचाइरहेको भण्डारी बताउनुहुन्छ । विदेशमा अलपत्र पर्ने वा समस्या पर्ने सवालमा त्यसको जिम्मा लिने बताउनुहुन्छ ।

भण्डारी भन्नुहुन्छ, “कम्पनीमा काम गर्न गएकाहरुले काम पाएनन् वा कम्पनीसँग सम्बन्ध टुट्यो भने त्यसको जिम्मेवार हामी नै हौं । केही समस्या परेमा हामीलाई जानकारी गराउने हो । वैदेशिक रोजगार विभाग र दूतावासमा सम्पर्क गर्ने हो । हाम्रा कामदारलाई २ वर्षसम्म हेर्न त्यहाँ हाम्रो कम्पनीका मान्छे हुन्छन् । हामीले पठाएका कामदारलाई केही समस्या भए त्यसको सबै जिम्मा हामी लिन्छौं । भारतको बाटो भएर अवैध विदेश गएकाहरु समस्यामा परे भने पछि त्यसको दोष हामीलाई नै आउँछ । हाम्रो मेनपावरबाट नगएकाहरुको हामीले जिम्मा लिन सक्दैनौं । लाइसेन्स लिएको भन्दा विपरीत मेनपावरले मान्छे पठाएको छ भने हामी कारबाही गर्छौं तर, त्यस्तो भएको छैन ।”

भण्डारीका अनुसार नेपाल वैदेशिक रोजगार संघको निर्वाचनमा प्रगतिशील व्यावसायिक समूहले “समुन्नत राष्ट्र निर्माणको आधार, सुरक्षित व्यवस्थित र मर्यादित वैदेशिक रोजगार” नारासहित निर्वाचन घोषणापत्र सार्वजनिक गरेको छ । घोषणापत्रमा मर्यादित व्यवसाय र व्यवसायीको सम्मानलाई प्रगतिशील व्यावसायिक समूहले प्राथमिकतामा राखेको छ ।

घोषणापत्रमा वैदेशिक रोजगार ऐन–२०६४ को थप परिमार्जन गरि व्यवसायी तथा श्रमिक मैत्री बनाउन भूमिका खेल्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गरिएको छ । साथै, श्रम सम्झौताको आधारमा अन्तिम स्वीकृति दिनुपर्ने र मागपत्र दूूतावासबाट अनिवार्य प्रमाणिकरणको व्यवस्था हटाउन विशेष जोड दिने उल्लेख छ ।

“दश हजार सेवा शुल्कको निर्णय खारेज गरी अन्तरराष्ट्रिय प्रचलन अनुसार कामदारले पाउने १ महिनाको तलब बराबरको रकम व्यवसायीले सेवा शुल्क बापत लिन पाउने व्यवस्था गर्ने, वार्षिक १०० जना श्रमिक अनिवार्य पठाउनु पर्ने अव्यवहारिक कानूनी प्राबधानलाई हटाउने, सार्क मुलुकहरु सरह नेपाली श्रमिकहरुले पनि रोजगारदाता कम्पनीले हवाई टिकट नदिएको अवस्थामा श्रमिकले नै हवाई टिकट बापतको खर्च तिरेर रोजगारीमा जान पाउने व्यवस्था गर्न पहल गर्ने पनि भण्डारी समूहले प्रतिबद्धता जनाएको छ । गाम्का नेपाल तथा मलेशिया बायोमेट्रिक्स लगायत श्रमिकको स्वास्थ्य परीक्षण गर्ने संस्थाहरुले श्रमिकहरुलाई पार्ने उच्च आर्थिक भारलाई न्यूनीकरण गर्ने उल्लेख छ ।

व्यवसायी कल्याणकारी कोषको स्थापना गर्ने प्रक्रियालाई अबिलम्ब कार्यान्वयनमा लैजाने, दूतावास नभएका युरोपियन लगायतका मुलुकहरुमा चेम्बर अफ कमर्स, परराष्ट्र मन्त्रालय वा नोटरी पब्लिकको प्रमाणिकरणको आधारमा मागपत्र स्वीकृतिको लागि पहल गर्ने प्रतिबद्धतापत्रमा उल्लेख छ ।

भण्डारी समूहले सम्पूर्ण रोजगारदाता मुलुकहरुसँग (घरेलु कामदार तथा संगठित क्षेत्र) श्रम सम्झौता गर्नका लागि नेपाल सरकारलाई जोडदार दवाब दिने, रोजगारदाता मुलुकहरुसँग श्रम सम्झौता गर्नका लागि उच्चस्तरीय कूटनीतिक भ्रमणको लागि समन्वयात्मक भूमिका निर्वाह गर्ने अध्यक्ष प्रत्यासी भण्डारीले बताउनुभएको छ ।

उहाँले घरेलु कामदार कार्यविधि–२०७२ लाई परिमार्जन गरी कामदार र व्यवसायी मैत्री बनाउने, सम्झौता अनुसार कार्य नगर्ने रोजगारदाता कम्पनी र विदेशी रोजगारदाता कम्पनीलाई लाई कालो सूचीमा राख्ने व्यवस्था गर्न पहल गर्ने बताउनुभएको छ । उहाँले खाडी मुलुकहरुमा नेपाली कामदारले पाउने न्युनतम पारिश्रमिकमा एकरुपता ल्याउने र भिषा प्राप्त गरेका कामदार आफ्नै कारण रोजगारीमा नगएमा त्यस्ता कामदारबाट क्षतिपूर्ति वापत रकम असुल उपर गर्ने लगायत कामदारको दायित्व किटान गर्ने बताउनुभयो ।

घोषणापत्रमा स्वास्थ्य परीक्षण असफल भई फर्किएका कामदारको क्षतिपूर्ति स्वास्थ्य परीक्षण संस्था मार्फत क्षतिपूर्ति दिलाउन र राहदानी लिनु पूर्व वैदेशिक रोजगार सम्बन्धि प्रि–ओरियन्टेसन सम्बन्धित जिल्ला वा प्रदेशमा नैे व्यवस्था गर्न पहल गर्ने जनाइएको छ ।

भण्डारी समूहले संघीय नियम कानून कामदार र व्यवसायी मैत्री बनाउन, वैदेशिक रोजगार व्यवसायीले स्वदेशमा समेत कामदार आपूर्ति गर्न पाउने स्थानीय रोजगार इजाजतपत्रको व्यवस्था गर्न गराउन पहल गर्ने जनाएको छ ।

अध्यक्ष प्रत्यासी भण्डारीले इजरायल लगायतका मुलुकहरुमा व्यवसायी संस्था मार्फत कामदार आपूर्ति गर्ने व्यवस्था गर्ने, युट्युबरका नाममा भएका व्यवसायी विरोधी हर्कतलाई निस्तेज गर्न, परिमार्जित वैदेशिक रोजगार नीतिका लागि प्रयत्न गर्न, सम्पूर्ण इजाजतपत्र प्राप्त संस्थाहरुबाट वैदेशिक रोजगारीका लागि जापानमा नेपाली श्रमिकहरु आपूर्ति गर्ने व्यवस्था मिलाउन पहल गर्न आफ्नो समूहलाई मत दिन अपिल गर्नुभएको छ ।

184 COMMENTS

 1. I’m more than happy to find this website. I need to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you book marked to check out new information on your site.

 2. Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes that make the most significant
  changes. Thanks for sharing!

 3. 805702 570648This is the fitting weblog for anybody who desires to uncover out about this topic. You notice a good deal its practically onerous to argue with you (not that I truly would wantHaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, merely excellent! 544815

 4. 418166 250557Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great information youve here on this post. I may possibly be coming back to your weblog for a lot more soon. 70709

 5. What’s up to every , since I am really eager of reading this
  website’s post to be updated regularly. It consists of fastidious data.

 6. Hi, I do believe your website could be having internet browser compatibility issues.
  When I take a look at your website in Safari, it
  looks fine but when opening in IE, it has some overlapping
  issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, excellent website!

 7. Oil is the worst enemy of lash extension glue. Do not use oil-based eye makeup – mascaras, eyeliner, or any other creamy stuff. And do not pull your lash extensions, please.  It would be best if you don’t let the eyelash extensions get wet for the first day after getting the new lashes. The adhesive to hold the eyelashes make take anywhere from 12 to 24 hours to get completely fixed and that’s why you should definitely avoid getting your new lash extensions wet. Once you find a few local lash professionals you like, reach out to them to learn more about the products and techniques they use. Lash extension products are not created equal. Some lash brands can irritate your natural lashes or even cause damage to your eyes. Many brands have strict rules about what you can do with your lash extensions, like not allowing you to get your extensions wet for 48 hours after the application, not wearing contacts, and not being able to use oil-based products while the lashes are on. 
  https://cristianngyq987765.bloginwi.com/54125590/advanced-eyelash-conditioner
  Maybelline claims the tinted lash primer features an exclusive ‘Flex Tower’ mascara brush, that bends to volumize and extend every single lash, from root to tip. The Maybelline eye formula is also ophthalmologist and allergy tested, as well as being suitable for sensitive eyes and contact lens wearers. We are excited to announce the addition of a new section on our website, offering an extensive range of products to cater to your diverse needs. View all Maybelline Fully customisable & personalised shopping experience G684588, Aqua Water, Polybutene, Paraffin, Potassium Cetyl Phosphate, Cera Alba Beeswax, Copernicia Cerifera Cera Carnauba Wax, Steareth-2, Cetyl Alcohol, Alcohol Denat., Phenoxyethanol, Hydroxyethylcellulose, Acacia Senegal Gum, Panthenol, Ethylenediamine Stearyl Dimer Dilinoleate Copolymer, Caprylyl Glycol, Hydrogenated Jojoba Oil, Hydrogenated Palm Oil, 2-Oleamido-1,3-Octadecanediol, Disodium EDTA, BHT, Rosa Canina Fruit Oil, Pentaerythrityl Tetra-di-t-Butyl Hydroxyhydrocinnamate, Propylene Glycol, Propyl Gallate, Citric Acid, (F.I.L. D204859 1).

 8. This article is a real game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions are incredibly valuable. I can’t wait to put them into action. Thank you for not only sharing your expertise but also making it accessible and easy to implement.

 9. Your positivity and enthusiasm are truly infectious! This article brightened my day and left me feeling inspired. Thank you for sharing your uplifting message and spreading positivity to your readers.

 10. Micro Pomeranians are ideal companions for people who live in small spaces and who can provide them with enough attention and care. They do not need a lot of exercise, but they do need regular grooming to keep their coat healthy and clean. They are also sensitive to extreme temperatures, so they should be kept indoors most of the time. They may have some health issues, such as dental problems, eye infections, luxating patella, hypoglycemia, and tracheal collapse12.

 11. This article resonated with me on a personal level. Your ability to emotionally connect with your audience is truly commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 12. Your blog is a true gem in the vast expanse of the online world. Your consistent delivery of high-quality content is truly commendable. Thank you for consistently going above and beyond in providing valuable insights. Keep up the fantastic work!

 13. Your unique approach to addressing challenging subjects is like a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a pure joy to read. Your blog has now become my go-to source for insightful content.

 14. I’m truly impressed by the way you effortlessly distill intricate concepts into easily digestible information. Your writing style not only imparts knowledge but also engages the reader, making the learning experience both enjoyable and memorable. Your passion for sharing your expertise is unmistakable, and for that, I am deeply grateful.

 15. I wanted to take a moment to express my gratitude for the wealth of valuable information you provide in your articles. Your blog has become a go-to resource for me, and I always come away with new knowledge and fresh perspectives. I’m excited to continue learning from your future posts.

 16. I couldn’t agree more with the insightful points you’ve made in this article. Your depth of knowledge on the subject is evident, and your unique perspective adds an invaluable layer to the discussion. This is a must-read for anyone interested in this topic.

 17. This article resonated with me on a personal level. Your ability to connect with your audience emotionally is commendable. Your words are not only informative but also heartwarming. Thank you for sharing your insights.

 18. I wanted to take a moment to express my gratitude for the wealth of invaluable information you consistently provide in your articles. Your blog has become my go-to resource, and I consistently emerge with new knowledge and fresh perspectives. I’m eagerly looking forward to continuing my learning journey through your future posts.

 19. Your unique approach to tackling challenging subjects is a breath of fresh air. Your articles stand out with their clarity and grace, making them a joy to read. Your blog is now my go-to for insightful content.

 20. Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 21. I’m really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility
  issues? A few of my blog readers have complained
  about my site not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any advice to help fix this issue?

 22. I couldn’t agree more with the insightful points you’ve articulated in this article. Your profound knowledge on the subject is evident, and your unique perspective adds an invaluable dimension to the discourse. This is a must-read for anyone interested in this topic.

 23. Your storytelling prowess is nothing short of extraordinary. Reading this article felt like embarking on an adventure of its own. The vivid descriptions and engaging narrative transported me, and I eagerly await to see where your next story takes us. Thank you for sharing your experiences in such a captivating manner.

 24. I’ve discovered a treasure trove of knowledge in your blog. Your unwavering dedication to offering trustworthy information is truly commendable. Each visit leaves me more enlightened, and I deeply appreciate your consistent reliability.

 25. COOLSNOOPY | YOUR ONE-STOP SHOP FOR ALL THINGS SNOOPY It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 26. Monopoly Go in 2024 with our exclusive dice links—your key to unlimited free rolls! Discover the best knowledge on getting free dice rolls and elevate your gaming strategy (New-Rollers)

 27. Pixellot has been reshaping the sports industry through its cutting-edge AI-powered sports camera. Crafted to film, produce, and disseminate premium video content for both professional and amateur sports organizations, this revolutionary technology empowers teams and clubs to seamlessly document and monetize their events at an reasonable cost. In this comprehensive Pixellot review, we’ll explore the distinguishing features that differentiate it from other sports cameras in the market. Additionally, we’ll delve into the experiences of users and assess its profound impact on fan engagement.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here