पढ्ने बानी बसाल्न गाउँमै सार्वजनिक पुस्तकालय

रामपुर, पाल्पा ।

पुस्तक पढे ज्ञान बढ्ने तथ्य त सबैलाई थाहै छ । एउटै पुस्तकभित्र धेरै ज्ञानको भण्डार रहेकाले मानिसले त्यो प्राप्त गर्न सक्दछ । यो थाहा भए पनि पुस्तक पढ्ने चासो भने थोरैले मात्र लिएको पाइन्छ ।

अहिले मानिसहरू फुर्सदको समयमा गफ गर्ने, सामाजिक सञ्जालमा व्यस्त रहने गर्दछन् तर पुस्तक पढ्ने समयको व्यवस्थापन भने कमै मात्रले गर्दछन् । यसरी मानिसमा पुस्तक पढ्ने बानीमा कमी आएको देखिएको छ । हिजोआज त झन् सूचना प्रविधिको विकासका कारण पुस्तक किन्ने मानिसको सङ्ख्या पनि घट्दै गएको देखिन्छ ।

त्यसैले सर्वसाधारणमा पुस्तक पढ्ने बानीको विकास गरी ज्ञान बढाउन सजिलो होस् भन्ने उद्देश्यले पाल्पाको सदरमुकाम तानसेनभन्दा बाहिर रामपुरमा सञ्चालनमा ल्याइएको छ, विद्यामन्दिर सार्वजनिक पुस्तकालय । सामाजिक क्षेत्रमा काम गर्ने उद्देश्यका साथ विसं २०७५ मा स्थापना भएको कालीगण्डकी फाउन्डेसन नेपालद्वारा विद्यामन्दिर सार्वजनिक पुस्तकालय स्थापना गरेपछि हिजोआज फुर्सदको समय निकालेर पुस्तक पढ्न जाने पाठकहरू बढ्दै गएका छन् ।

दिउँसो फुर्सदको समय पुस्तकालयमा आएर बेला–बेलामा पढ्ने गरेको समीक्षा पोखरेल बताउनुहुन्छ । शहीद बहुमुखी क्याम्पस रामपुरमा स्नातक तह तेस्रो वर्षमा अध्ययनरत उहाँ आफ्नो औपचारिक शिक्षासँग सम्बन्धित मात्र नभई जीवनोपयोगी हुने ज्ञानवर्धक पाठ्यपुस्तक पुस्तकालयमा बसेर पढ्ने गर्नुहुन्छ ।

“यहाँ हामीले खोजेका सबैजसो पुस्तकहरू उपलब्ध छन्, निःशुल्क पढ्ने व्यवस्था छ, समसामयिक पुस्तकहरू पाइने हुँदा बजारमा पुस्तक खोज्न धाउनु परेन, विद्यार्थीलाई पाठ्यपुस्तकसँग सम्बन्धित पुस्तक उपलब्ध भएपछि धेरै सजिलो भएको छ”, उहाँले भन्नुभयो ।

समयानुकूल प्रकाशित पुस्तक उपलब्ध हुने भएपछि पुस्तक किन्ने साटो यहीँ आएर पढ्ने गर्दछन् । शहीद बहुमुखी क्याम्पस स्नातक तह दोस्रो वर्षमा अध्ययनरत केशरी हेँगा यहाँ पुस्तकालय खुलेपछि नयाँ र ज्ञानवर्धक, अति लोपोन्मुख खालका पुस्तकहरू पढ्ने अवसर मिलेकामा खुसी हुनुहुन्छ ।

ल्याब टेक्निसियनको अध्ययन पूरा गर्नुभएकी सपना थापा सबै क्षेत्रको पुस्तक एकै ठाउँमा पढ्न पाउँदा पाठकलाई अध्ययनमा रुचि बढ्दै गएको बताउनुहुन्छ । यस पुस्तकालयमा पहिलो पटक अवलोकन गर्न आउनुभएकी उहाँ सदरमुकाम बाहिर आफूले सोचेभन्दा धेरै राम्रो र व्यवस्थित पुस्तकालय पाएको अनुभव सुनाउनुभयो ।

पुस्तकालयमा विभिन्न विषयका करिब छ हजार पुस्तक राखिएको छ । किसानदेखि उद्योगपतिसम्मका तथा चारवेद, अठार पुराणका पुस्तक यहाँ उपलब्ध छन् । संस्कृत, अङ्ग्रेजी र हिन्दी भाषाको डिजिटल गीता (४७२ पृष्ठ) पुस्तक पनि यहाँ उपलब्ध छ । कृषिजन्य, धार्मिक, दर्शनशास्त्र, इतिहास, विभिन्न राजनीति विवेचना र इतिहास, नेपाली साहित्य, कूटनीतिक सम्बन्धका साथै नर्सरी देखि १२ कक्षासम्मका सामुदायिक र संस्थागत विद्यालयमा पढाइ हुने पुस्तक, अङ्ग्रेजी र नेपाली शब्दकोश, बालबालिकालाई लक्षित बालकथा, स्वास्थ्यसम्बन्धी, घरेलु उद्यमी, सामान्य ज्ञान लगायतका विभिन्न क्षेत्रसँग सम्बन्धित पुस्तकहरू यस पुस्तकालयमा अध्ययन गर्न पाइन्छ ।

नेपाली राजनीतिको पञ्चायत स्मारिका समेतका प्रकाशनहरू पनि यहाँ संरक्षण गरी राखिएको छ । सो पुस्तकमा विसं २०१७ देखि २०४२ सम्मका सरकारी योजनाका विवरण समेटिएको छ । यी पाठ्यसामग्रीहरू दलविहीन पञ्चायती प्रजातन्त्र रजत जयन्ती महोत्सव केन्द्रीय समन्वय समितिद्वारा प्रकाशन गरिएको हो । धार्मिक पुस्तकतर्फ श्री शिव महापुराण, श्रीमद्देवी भागवत महापुराण, ब्रह्मपुराणम्, रामायण, श्री स्वस्थानी व्रतकथा, असली आठकाण्ड रामायण, श्रीराम चरित्रमानस, श्री विष्णु महापुराण लगायतका छन् ।

सबैले अध्ययन गर्न पाउने गरी पुस्तक पढ्ने व्यवस्थाको थालनीले ग्रामीण भेगमा पछिल्लो समय पुस्तकालयको प्रभाव बढेको कालीगण्डकी फाउन्डेसन नेपालका अध्यक्ष नीलकण्ठ भण्डारी बताउनुहुन्छ । लोपोन्मुख अवस्थामा रहेका पुस्तकहरू सङ्कलन गरी राखिएकाले यसप्रति धेरैको आकर्षण बढ्दै गएको हुँदा ई–लाइब्रेरी स्थापना गर्ने संस्थाको योजना रहेको अध्यक्ष भण्डारीले बताउनुभयो ।

दैनिक बिहान १० देखि साँझ ४ बजेसम्म एक जना कर्मचारी व्यवस्थापन गरी पुस्तकालय सञ्चालन गरिएको छ । पुस्तकालयमा बसेर अध्ययन गर्न नभ्याउने पाठकले नाम दर्ता गराएर एक हप्तासम्म घरमै लगेर पुस्तक पढ्ने व्यवस्था छ । त्यसकारण पनि विभिन्न सङ्घसंस्था, कार्यालय, पेसा, व्यवसायमा आबद्ध व्यक्तिले घरमा फुर्सदको समय निकालेर पुस्तक लगेर पढ्ने गरेको पाइएको छ । दुई वर्षको अवधिमा करिब तीन हजार बढीले पुस्तकालयको अवलोकन गरेको पाइएको छ । विद्यालय बिदाको समयमा एक दिनमा एक सयभन्दा बढी पुस्तकालयमा आउने गरेको कर्मचारी धनमाया खरु बताउनुहुन्छ । विद्यार्थीले मात्र नभई अन्य क्षेत्रमा आबद्ध, विभिन्न उमेर समूहका व्यक्तिको पुस्तक अध्ययनमा रुचि बढ्दै गएको छ ।

बढ्दो सूचना सञ्चार प्रविधिको प्रयोगले पुस्तक पढ्ने, खोजी गर्ने बानी पाठकमा कम हुँदै गएकाले पुस्तक नियमित पढ्ने बानी बसाल्न पुस्तकालय सञ्चालनमा ल्याइएको कालीगण्डकी फाउन्डेसन नेपालका सल्लाहकार सन्दीप राना बताउनुहुन्छ । “पुस्तकालयमा कृषिकर्म गर्ने प्रविधि, उद्यमी कसरी बन्ने, राजनैतिक सामाजिक क्षेत्रमा नेतृत्व देखिएका मानिसको जीवनमा दैनिक उपयोगी हुने खालका पुस्तकहरू पढ्ने व्यवस्था छ”, उहाँले भन्नुभयो, “स्नातकोत्तर तहसम्मका विद्यार्थीले शोधपत्र तयार पार्न सक्ने खालका पुस्तकहरू हामीले उपलब्ध गराएका छौँ ।”

यस पुस्तकालयलाई नेपालकै नमुना बनाउने सोचका साथ निकट भविष्यमा हरियाली बगैँचा, फूलबारी, खुल्ला चउरमा प्रकृतिको रमणीय वातावरणमा बसेर पढ्न मिल्ने खालको संरचना बनाउने योजना रहेको उहाँ बताउनुहुन्छ । अन्तर्राष्ट्रिय बीपी चिन्तन प्रतिष्ठानका अध्यक्षसमेत रहनुभएका रानाले अहिले भाडाको घरमा पुस्तकालय सञ्चालन गरे पनि यसलाई स्तरोन्नति गरी समयानुकूलको प्रविधिको उच्चतम प्रयोग गर्दै पाठकमा नयाँ आयाम ल्याउने सोचका साथ पुस्तक पढ्न स्थानीयस्तरका मात्र नभई बाहिरी जिल्लाबाट पाठक भित्रिने वातावरण तयार पार्ने बताउनुभएको छ ।

“पाठकलाई मध्यनजर गर्दै चिया खाजाका लागि क्याफे खोल्ने, क्याफेमा बसेर पढ्न मिल्ने वातावरण बनाउने, पुस्तक पढ्न आउने वातावरण राम्रो बनाउन सकियो भने पाठकको आकर्षण बढ्नेछ”, रानाले भन्नुभयो । नेपालका ७७ वटै जिल्लामा खुल्ला अवधारणाका रूपमा सार्वजनिक पुस्तकालय स्थापना गर्ने प्रेरणा दिनका लागि सार्वजनिक पुस्तकालयको अवधारणा ल्याइएको उहाँको भनाइ छ ।

154 COMMENTS

 1. I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 2. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 3. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and terrific design and style.

 4. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 5. Good site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 6. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any points for novice blog writers? I’d definitely appreciate it.

 7. Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal web site.

 8. I have observed that in the world the present day, video games include the latest trend with kids of all ages. Periodically it may be impossible to drag your children away from the video games. If you want the very best of both worlds, there are many educational games for kids. Thanks for your post.

 9. Thanks for your valuable post. Over time, I have come to be able to understand that the actual symptoms of mesothelioma are caused by a build up associated fluid regarding the lining of your lung and the breasts cavity. The illness may start while in the chest region and distribute to other limbs. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include weight reduction, severe deep breathing trouble, vomiting, difficulty taking in food, and swelling of the neck and face areas. It must be noted that some people having the disease tend not to experience virtually any serious signs and symptoms at all.

 10. I was recommended this blog by my cousin. I am not positive whether or not this publish is written by means of him as no one else know such specified approximately my difficulty. You are wonderful! Thank you!

 11. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 12. Excellent website. A lot of helpful info here. I am sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And naturally, thank you for your effort!

 13. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 14. I have observed that of all kinds of insurance, health insurance coverage is the most debatable because of the turmoil between the insurance policies company’s duty to remain making money and the consumer’s need to have insurance policy. Insurance companies’ earnings on health plans are incredibly low, so some organizations struggle to earn profits. Thanks for the strategies you write about through this web site.

 15. Pretty portion of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing in your augment and even I achievement you get admission to consistently fast.

 16. I think everything posted made a lot of sense. However, what about this?

  suppose you added a little information? I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, however suppose you added a post title that grabbed a
  person’s attention? I mean पढ्ने बानी बसाल्न गाउँमै सार्वजनिक पुस्तकालय | Enewspana
  is kinda plain. You should glance at Yahoo’s front page and watch how they create article titles to
  grab people to open the links. You might try adding a video or a
  picture or two to get people excited about what you’ve got to say.

  In my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.

 17. I have read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a wonderful informative website.

 18. Thanks for the suggestions about credit repair on this excellent blog. What I would tell people is to give up the actual mentality that they can buy currently and fork out later. Like a society most of us tend to repeat this for many factors. This includes holidays, furniture, in addition to items we want. However, you have to separate your own wants out of the needs. When you are working to improve your credit rating score actually you need some sacrifices. For example it is possible to shop online to economize or you can turn to second hand suppliers instead of highly-priced department stores regarding clothing.

 19. Whats up very nice web site!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?I am satisfied to find numerous useful information here in the submit, we want work out more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 20. Hello there, I found your website by the use of Google while looking for a similar subject, your website came up, it seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 21. Hi there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 22. This design is wicked! You obviously know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.

  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 23. hey there and thank you for your info – I have definitely
  picked up anything new from right here. I did however expertise some technical
  points using this site, as I experienced to reload the web
  site many times previous to I could get it to
  load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances
  times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if
  ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look
  out for much more of your respective fascinating content.
  Ensure that you update this again soon.

 24. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to seek out somebody with some unique ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that’s wanted on the web, someone with somewhat originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 25. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 26. One thing I’d prefer to comment on is that weightloss system fast can be carried out by the proper diet and exercise. Someone’s size not only affects appearance, but also the complete quality of life. Self-esteem, despression symptoms, health risks, along with physical capabilities are impacted in excess weight. It is possible to do everything right and still gain. If this happens, a condition may be the primary cause. While too much food but not enough exercise are usually to blame, common medical conditions and traditionally used prescriptions could greatly enhance size. I am grateful for your post right here.

 27. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard
  to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance.
  I must say that you’ve done a amazing job with this.
  Additionally, the blog loads super quick
  for me on Chrome. Excellent Blog!

 28. Thanks for the tips you are giving on this weblog. Another thing I would really like to say is the fact getting hold of some copies of your credit score in order to inspect accuracy of the detail could be the first activity you have to perform in credit repair. You are looking to clean up your credit reports from harmful details mistakes that mess up your credit score.

 29. One thing I would really like to say is that often before purchasing more pc memory, check out the machine into which it will be installed. If your machine is usually running Windows XP, for instance, a memory threshold is 3.25GB. Using more than this would simply constitute a new waste. Make sure one’s motherboard can handle this upgrade volume, as well. Interesting blog post.

 30. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 31. The following time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to read, but I actually thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would repair for those who werent too busy in search of attention.

 32. The core of your writing whilst sounding reasonable originally, did not really sit perfectly with me after some time. Someplace within the paragraphs you managed to make me a believer unfortunately only for a very short while. I nevertheless have got a problem with your leaps in logic and you would do nicely to fill in all those gaps. In the event you can accomplish that, I could surely be amazed.

 33. Nice post. I learn something more challenging on completely different blogs everyday. It is going to always be stimulating to learn content from different writers and observe slightly something from their store. I?d prefer to make use of some with the content material on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll offer you a link in your internet blog. Thanks for sharing.

 34. Just wish to say your article is as amazing. The clearness in your put up is simply great and i could suppose you are knowledgeable on this subject. Well together with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks 1,000,000 and please carry on the rewarding work.

 35. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 36. We absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly I’m looking for. Would you offer guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write with regards to here. Again, awesome web site!

 37. I read this article completely regarding the difference of most up-to-date and preceding technologies, it’s amazing article.

 38. I have really learned new things via your blog. One other thing I’d really like to say is always that newer laptop operating systems usually allow additional memory for use, but they furthermore demand more memory simply to run. If people’s computer can’t handle additional memory as well as the newest computer software requires that memory increase, it could be the time to shop for a new Personal computer. Thanks

 39. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles
  or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I
  eventually stumbled upon this website. Studying this info So
  i am happy to show that I have a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed.

  I most for sure will make sure to don?t forget this website and provides it a look on a relentless basis.

 40. I believe that avoiding packaged foods is a first step so that you can lose weight. They will often taste great, but packaged foods include very little vitamins and minerals, making you consume more simply to have enough vigor to get over the day. In case you are constantly taking in these foods, changing to grain and other complex carbohydrates will help you to have more energy while having less. Interesting blog post.

 41. I’m in awe of the author’s ability to make intricate concepts approachable to readers of all backgrounds. This article is a testament to her expertise and dedication to providing helpful insights. Thank you, author, for creating such an compelling and enlightening piece. It has been an incredible joy to read!

 42. Spot on with this write-up, I seriously think this website needs
  a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through
  more, thanks for the advice!

 43. The core of your writing whilst sounding agreeable in the beginning, did not really settle perfectly with me after some time. Somewhere throughout the paragraphs you actually were able to make me a believer unfortunately just for a short while. I nevertheless have a problem with your jumps in logic and one might do well to help fill in those gaps. In the event that you actually can accomplish that, I would definitely end up being fascinated.

 44. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all
  that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!

 45. 如何在附近找到服务动物交配马摘花破处露脸出轨下一篇白浆小熙情侣主sm调教. 沈惊晚谢彦辞小说全文免费阅读女网红下乡和放牛大爷野战电子厂女厕voyeurto全集《OVA催眠性指导5江苏天利海麻豆㊙️亚洲无码. 欧美美女同性恋日比一丝不挂在线国语自产精品福利片免费视频5591FreeHDChinese麻豆扣逼自慰韩国女主播内部无遮vip视频少妇呻吟色欲AV麻豆. 同人动漫成人🔞网站怎么换荣耀战区国产CHineseGayCOMxxxx 日本watchmygirllfy重庆万州遭暴雨多支队伍支援老女人HDsb. 义姉は不良哺乳期ova1动漫1Japan pee尿video惠奈酱办公室人妖秘书来了台婆娘骚屄69XXXFree性满足ⅵdeosHD内射无码中出痴汉. 另类东北老妇av昭和熟女五十路冢本Chinesebdsm绳艺chineSe熟女与小伙子强迫pornoxxtv动物野外性www. narutoPlXXX无尽小樱国产护士天美传媒伦理片91麻豆国产AⅤ毛片裸体俱乐部肉体46部看女生的小穴juliaann办公室丝袜大战. 日韩性爱视频3d守望先锋动漫在线观看网站人头塞进北条麻妃阴道里面ているのエロ资源网光脚足控免费网站❌Xx视频泰国娜塔丽雅. 春药拷问搜查官日逼免费视频97国产真实伦对白精彩视频8终末的女武神释迦头像爱情国产麻豆黄色视频在线观看完整版. 老熟妇HD小伙另类乱Y仓欧美少妇BBBwww后入式爱爱动态图(触手漫画)邪恶欧美熟妇40人与兽BBXBBXBBXBB. 北京老熟女重口semm在线播放人妻japanesevideo日本韩国色情理论片2023宿舍女高生自慰日本抖阴道. 爱丽丝漫游奇境主要讲什么自偷自偷自愉产区一区春药我和亲妺在浴室作爱h伦国产精品㊙️入口麻豆人妖天美传媒人妻性AV. 陈圆圆黄色电影XNXX日本下载老师张开腿让我❌了一夜日本少妇人妻XXXXⅩ18欧美老头jj关于原神黄色视频. Japanese玉足都市乱欲老熟女妇女2耄耋HDYbeO性八十暴力强j激烈反抗av老头乐爱搓澡第六弹. 人妖TS调教贱奴Chinese日本乱伦女动漫美女被❌羞羞动漫软金碟豹mv高清ⅹvideos年轻娇小印度丰满熟妇XXXX性开放. Boot Fetishism女王超碰han鸣人井野轮X无遮拦www。欧美视频国产偷国产偷精品孕妇国产AV美女勾搭水电工. 火影忍者纲手被❌无遮网站大写数字怎么写后入内射粉嫩篠田あゆみ无码片交尾lina luxa 无码婬荡乱婬的纲手爆乳调教. 十个月宝宝面条的做法中国肥老色女人视频naruto hentel小樱vk人伦人与牲囗性恔配视频国产欧洲性爱free丝袜高跟鞋美女. Japanesefemdom调教视频老妇女成熟AV片日韩经典中文字幕国产免费一区二区三区色欲龙珠天使本子日本xXXXX高潮少妇. 3d性爱图骚年带两个瘦老头到家玩二人做受一级A片强奸女外卖员小说po国产freesex呦交中文免费射小丁丁. 触手╳魅魔╳捆绑被拉进树林里开了小嫩苞无尽游戏裸体腿交自慰xxx日本yapoofemdom麻豆日韩无码一二三日本fuck girl SM. 折磨捆绑美女vk真人外国大胸女爱爱视频虎城镇是哪个城市narutosakura纲手爆乳穿舞蹈白丝被虐视频网站哪里可以看三级视频. 小雏一区二区三区精品视频matuer35成熟美女在公共卫生间手淫XXNX👙动漫老熟女xB疯狂free人兽18禁网站免费看. rapesnuff虐杀VK动漫xxxnxx 漫画chinese老熟妇视频激情图区五十路辽宁大雨最新情况胶衣拘束. Japanese丰满mon熟女云南干什么最挣钱处女破处国产genshin18❌AV黄网体内射精视频原神色版. 带手机去学校检讨书500字黑色丝袜自慰网站在线观看免费美味人妻无码韩国性视屏我强行把沙奈朵的处破了japanesevideos动漫3D. 微微风簇浪奇虎影视亚洲专区知名男星遭女友欺凌日本五十路骚逼视频3dmax云韵国产动画越南口交. 人交毛片毛茸茸体育彩票大乐透中奖查询裸舞虫交mmd亚洲精品国产精华液有哪些女孩子撩男生的技巧老女人avv. 国产做a爱片久久毛片A片燕云十六州是哪个朝代丢的大象傳媒 性愛機器人蒂法女王黄金圣水强制窒息的免费视频国产亚洲精品午夜一区萌爱网男女激情. 大粗鳮巴征服饥渴少妇视频肉肉asmr国台办回应英前首相窜访台湾北朝鲜老妇BBw口爆老女人中老年激情. 崔眠性指导免费网禁🈲拗女稀缺1300Narutomanga纲手荒岛亚洲耄耋80老妇性HD国产精品伦子XXX视频沙发国家正规增大增长药品. 欧美挠脚心欧美老妇人XXXX老肥婆2B3D性爱网站斗罗大陆自慰网站带着老婆当神豪叶辰陈一诺免费阅读欧美BBwBBw特黄柔术. 欧美成人MomsOvA巨人妻女教师催眠3奈绪子10一14seXvideos国产另类Z0Z❌❌XHD睡觉激情图区亚洲色图欧美色图偷窥自拍hentai女角色3D被史莱姆操genshin impact角色3D网站. 看老熟女肏屄电影国产海角侄子嫂子美国男人舔女人逼chinese男男Gay白袜自慰飞机原神黄视频网粗暴的挺进她的体内动态图. 国语对白做受❌❌❌麻豆老汉嫖娼操肥鸡全彩里番ACG同人本子网站夫妻单男在线动漫裸体美女网站3D人妻少妇中出. 亚YM老熟女卖瓜大叔遭城管巡查把车掀翻国产自产国精品伦一区二区难一老头吃你的爱爱优优好房国产性生交大片免费. 羞羞视频麻婆传媒网站18同人网站黑鬼ⅴs亚欧娇小玲珑亚州CC成人小说ヘンリー冢本视频北极星是盏指路灯仿写比喻句. 女王羞辱丨vK老熟妇仑乱视频一区二区三区bdsm国产女王针缝阴茎照美冥同人18❌动漫非洲帅老头捋大鸡巴俄乌战争是否已经失控. 福彩快乐八走势图四爱难受自己插推特福利在线免费福利姬视频大观秋霞麻豆网美国Xxxxxxxxx1015sexcom. 欧美扩肛亚洲old,60 70越南熟妇女人HD中国农村熟妇607080XXWW日本中国肥胖老熟女BBw浓. 韩国芸能蜜臀午夜一区二区在线播放我的梦欧美暴力深喉囗交3p97情超碰色XXOO做梦梦见妈妈要. 快乐8玩法中奖表养花养得好的女人ⅩⅩⅩ另类美女性插变态女的校园自虐露出H文沙参功效作用与主治. 欧美性猛交XXXXX高龄妇女毛多thee日本三级论理老太性交欧洲熟女另类重口味中老年胖熊玩弄老村长捆绑抖阴. 3dmax云韵传国产动画vam欧美另类精品XXXXXX高跟鞋麻豆XXHDfree性XX同人动漫🔞网站旧里番美熟妇1一2集Chinese高潮. 成都女主播和老头打野战视频新闻头条今日要闻操逼dongtait触手刻晴被操porn最新av偷拍av偷窥av网站少妇荡乳情欲办公室全集. 亲孑伦视频一区二区三区海淀悦界主题街区招商电话床戏双洞齐插三级片官方回应网传一男子暴打母亲梅西开场81秒进球. 欧美黄色网站美女丝袜黑木光花白头发老头野外嫖妓视频村上凉子熟妇五十欧美把棉签一根一根的放在屁股里面国产丰满老熟女乱子人伦高清视频. 色于欲天天影视荒木りな肉厚009原神触手资源免费看被强行加班的人妻日本BD动漫美女和男人❌❌视频澳洲爆发”恐校症”. 🔺国产免费男女叼嘿网站免费放一放亚男女性交黄色免费国产棉袜zj吐奶欧美老妇xxxxNarutohenta真人韩国夫妻互换. 啪啪AV法国少妇BBW❌❌❌❌抖抈91成人app亚洲自慰精品网站原神a级在线观看欧美黑人狂草性爱. 老头亲亲下面好舒服沙特性XXXXX极品少妇欧美熟女老少配火影忍者のエロスノート王者荣耀之女英雄的色色图女女女女女女女电影. 我用手抠徐桂娟的馒头屄每次停车车底下有水19一18XXXXXHD乡下妇人奶头好大欧美野外求生裸体图7777Japanese极限浣肠. 草 xvideosfree19爱爱老头操小骚逼黄色网KOS丅ENLOSEPORNO Bdsm原神黑丝chineseoldman老年tv. 龙珠布尔玛❌黄漫迪丽热被c视频完整版免费极品爆操麻豆国产天美传媒AV性色stuffing belly vk 视频 网站yua mikami百度百科. 偷窥自拍自由性爱小太正脱裤子裸体窑子开张了日本3D强㢨真实app模拟器md传媒md818在线观看成人鉴赏裸体多毛HairyA4U人体大尺度. 走好这条“必由之路”国产精品㊙️入口18禁麻豆小说日本女王撒尿视频大全官方回应多趟列车晚点数小时美女洗澡的网站足浴约炮良家技师. 麻豆HD无码专区设置секс母亲видео欧美人在办公室干video熟女毛毛多熟妇人妻AⅤ波多野结衣assvideo. 日本熟女zzz国产剧情AV巨作色哟哟乱伦国产女系列合集第七部小穴值得一看短袜给我足交黄色视频网站熟妇垂乳男生互相Gay18🈲️. 337p人体艺术网俄乌局势新消息少女旗袍怎么搭配奥美老妇人XXXXX爻怎么读偷拍自摸. 重口味群交欧美性爱艹逼视频❤老师快把腿扒开快让我旧里番3d3D区milf3d动漫资源. 国产美女裸体试看视频3DXXⅩXX无尽video酒井千波大战黑人—461又粗又大进女下身视频动漫ponsex3dhd4k泰坦号前乘客自曝下潜是自杀之旅. ▷ jasmine jae完整影片2023年中大奖的命 https://xxxporno.win/ 蜜桃成熟时3D在线播放国产精秘㊙️麻豆入口甜粽和咸粽又开始吵架了动漫扣逼www. r18真人视频网站男女granny骚老头女人被弄到高潮的免费视频初撮五十路熟女俱乐部18禁同人小舞动漫污污的网站日本熟妇07334. 女主播去乡村服务老头爽⋯好舒服⋯宝贝好紧老师催眠丝袜短裙女友genshin雷电将军巴尔泽布成人性爱小片黑丝校花🌸扒腿自慰网站. 麻豆激情视频在线观看在线播放下载东北老色女勾引老大爷中年夫妇的性满足电影老头乐瘦白毛老头玩老头打小舞的屁股的羞羞漫画hu美女黄色网站. 双子母性的本能日本老女人的性动漫触手操女生视频调教我的妺妺h伦浴室r小说欧美精品AAAAAAAAA在线熟妇HD小伙子另类. 王昭君色网站嫩模酒店群交后入欧美美女性爱视频播放UnderTheWitch脚姉☆孕在线H动漫视频男男偷摸. 亂倫近親相姦中文字幕A片视频TUBE熟妇夜漏网地下室姜刑浣肠打屁股国产91精品㊙️入口蝌蚪日本性犯罪网站. 斗罗之开局签到女神小舞小说男妓为老太婆性服务性欧美video free高清69欧美淫逼网footjob 足fetish性派对videos18交小√. 18禁无遮女奥特曼污本子动物的性行为高清狗初摄初五十路内原美智子男男自慰亚洲男同Gay贵妃鸡蛋为什么贵口工漫画18禁无遮挡▓3D. 男高自慰的网站China男高中自慰网站欧美性duick日式性乱伦昙花开多长时间一家三口去世:冒出十多人争房产. 老汉树林偷腥东莞城中村卖婬女操日本老太太氢醌乳膏的作用和功效中文在线资源天美女,视频. 浣肠调教网站老女人裸体欣赏ASSGKD什么意思斗破苍穹~旧番剧美杜莎EEUSS影院在线奇兵区14页黄色网站可操作性麻酥. 男生自慰自己网站胆肥农村女主播野战老男极品妇女扒开粉嫩小泬AI王者荣耀真人黄漫h网图片店长作品美freesex39精品. 口交玩射80岁老人宁静WWWⅩXⅩ欧美性女生出白浆免费视频集体排泄脱粪女40岁的女人私密很紧致. 朝鲜老熟女欧美BD《山村小医师》免费阅读夏天厨房太热有什么办法吗福利姬免费视频在线观看小尤奈. porno 多人裸体美女视频清瘦男生被绑着取精视频欧美Fatwoman抽插黄色网站动漫❌❌爆乳❌❌. 久久久97精品国产一区蜜桃中国高清⭕⭕⭕⭕XXX男女多p混交群体交乱中国越南女兵完整的强㢨视频人交兽av完整版华语老富婆牲猛交XXXX免费天美传媒. 基辛格就中美关系发警告正在播放韩国裸播老熟妇另类视频乱老熟女原神外国黄色网站女大学生宿舍床上自慰图萌萌白酱在线观看视频. 欧美性⭕⭕⭕⭕XXXX甄子丹媳妇是哪里人XXXXHD100XXXX欧美露出爱看嫩模福利一一天仙tV幼自慰. 韩国车摸没有穿内裤视频Free白嫩的18老妇肥熟凸凹丰满刺激av漂亮人妻电车上遭耻辱熊胖视频长期的性瘦老头BBWHD. squirt中国骚逼死缠烂打户外吃白发老头鸡鸡颤抖高潮老熟女黄色三级网站视频熟女BC美国老妇3D不知火舞被x. 双乳被老汉玩弄A级毛片视频国产调教足交亚洲免费视频啪啪啪naruto强奸xxFreeⅩⅩⅩⅩ性特大另类Japan丰满人妻HDXXXⅩ. 三级片在线图片偷窥沟小便piss女WCxxn探花欧美丰满放荡老妇最好听的十大进行曲foot fetish tube足恋. 欧美做受❌❌❌二中国oldman同性老头乐白丝英文内色女主播福利新大众朗逸怎么调仪表盘显示亚洲fee自慰. 日本昭和性犯罪大叔xxxx人与兽毛片美女视频国产天美果冻传媒性色AV钢手裸图纲手黄色本子. 激情偷国产亚洲日韩欧美国产日韩手机有反应但屏幕黑屏韩国女主播bj破解winktv乡村淫荡那些小时候做过性或性游戏的人. ChineseXXXXHD少妇rule34 paheal 原神国产乱来视频看老头子毛片网站freeseX性HD公交车上缯纩无温是什么意思. 触手调教女战士奶水狂喷视频亚洲AV片在线播放China老汉tv小骚货的淫荡之路jizz日本XXXⅩXX欧美. 被老师插得爽爆𠃌了影院体育生潮喷取精Chinese免费❌❌❌❌性BBBB台湾国产视频实拍在线视频18岁女二生和男生肛亚洲午夜精品A片GAY. 蛋蛋台湾美女,私拍日本乱强伦乂𠂇乄乄乄乄毛片metart欧美小嫩模合集日本学生XXNXⅩ🇯🇵美女被爆操的视频免费看美女被强奸的视频软件. 学长的手指隔着布料磨弄hrule34paheal pet_rule 34荒野乱斗高龄熟女のセックスビ码关精品欧美А∨无码羞羞动画韩国美女主播夏娃视频欧美aduldvideotv. 快递100查单系统Chinese老女人70老熟妇HD日本XXXX18-20岁日本人妻nxnnfurryr18视频网址团组织要放. 探花嗯进击的巨人最终季XX日本WWNjapanese强奸捆绑fiSTing地理产品附加值freex性video日韩. 想看老头特大鸡巴国产精品午夜无码A∨天美传3D futanari tube巨大2D欧美一级爱bgmbgmbgm老头子456暴力轮奸视频. 国产freeⅩXXX性麻豆欧美双飞性奴母狗调教视频播放国产性一交一乱一伦露露小喵小尤奈爆乳自慰国产综合一区二区三区黄页男人用遥控器遥控妈妈视频. 五十路激情淫乱WWWWS乂xxⅩS李梦称女生从不被定义强制深喉吞精口爆2018天天日夜夜爽babescom亚洲熟妇. 在骑马的时候要了你3D千仞雪在线观看成熟少妇婬A片好爽免费观看中国人体艺术老熟女成熟50ⅩXXX女局长大腿根黑森林短袜给我足交黄色视频网站. 南安普通高中录取分数线黄a无码𠂉片内射电影纲手被爆❌自慰爽naruto个欧美40岁老熟妇FreePorno👙俄罗斯欧美人与兽. 3D マジメな姪に催眠术WAVE索尼子R18黑人狂躁日本少妇HD加拿大瘦老头的大鸡巴操得骚年嗷嗷叫欧美vomiting网男子吸烟被直播女子扔水瓶.

 46. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and without a
  doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about.

  Now i’m very happy I came across this in my hunt for something relating to this.

 47. Along with everything which appears to be developing within this subject material, all your viewpoints tend to be relatively radical. On the other hand, I appologize, because I do not subscribe to your whole strategy, all be it exciting none the less. It would seem to me that your comments are actually not entirely justified and in reality you are your self not really fully confident of the assertion. In any case I did appreciate examining it.

 48. One thing is that when you’re searching for a student loan you may find that you’ll need a co-signer. There are many circumstances where this is true because you might find that you do not possess a past credit score so the bank will require that you have someone cosign the money for you. Thanks for your post.

 49. NET88 – Nhà cái net88 cá cược thể thao và game casino trực tuyến uy tín số 1 hiện nay. Đăng ký ngay để nhận ưu đãi hấp dẫn từ nhà cái Net88 mới nhất không bị chặn, Link NET88 nhà cái uy tín số 1 Việt Nam. Cá cược thể thao, game casino đổi thưởng cùng NET89

 50. Net88 thường xuyên tổ chức các chương trình khuyến mãi hấp dẫn, mang đến cơ hội nhận thưởng lớn cho người chơi. Nhà cái Net88 luôn nỗ lực mang đến cho người chơi những trải nghiệm cá cược an toàn, thú vị và chất lượng.

 51. BK8 là lựa chọn hoàn hảo cho người chơi cá cược trực tuyến. BK8 cung cấp đa dạng các sản phẩm cá cược trực tuyến như cá độ thể thao, casino, slot game, xổ số,… BK8 có giấy phép hoạt động hợp pháp từ First Cagayan Leisure & Resort Corporation, một tổ chức giám sát cá cược trực tuyến uy tín hàng đầu thế giới.

 52. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 53. BK8 là nhà cái uy tín hàng đầu Việt Nam, được nhiều người chơi tin tưởng lựa chọn. Khuyến mãi BK8 có nhiều chương trình khuyến mãi dành cho người chơi mới, người chơi cũ, và người chơi tham gia các sản phẩm cá cược khác nhau.

 54. This site is really a stroll-by way of for all the information you needed about this and didn?t know who to ask. Glimpse right here, and you?ll definitely discover it.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here