विद्यार्थीको चासो : एसईईपछि विषय रोजाइमा अन्योल

कैलालीको जोशीपुरका रतन धामी एसईई नतिजापछि के विषय अध्ययन गर्ने भन्ने अन्योलमा हुनुहुन्छ । परीक्षामा दुई दशमलव आठ ग्रेड ल्याएका धामीलाई यतिखेर के विषय पढ्ने भन्ने अन्योल बढे्को छ ।

“घरमा बुबाआमाले विज्ञान विषय पढ्नुपर्छ भन्नुभएको छ, मलाई सक्दिन कि भन्ने डर छ”, उहाँले भन्नुभयो, “मलाई लेखा÷अर्थशास्त्र विषय पढ्न मन छ, परिवारले भनेको कुरा सुन्ने कि, मनको कुरा सुन्ने दोधारमा छु ।” एसइईको नतिजापश्चात् अहिले विद्यार्थीबीच कुन विषय लिएर पढ्ने भनेर सबैतिर छलफल हुने गरेको छ ।

बालबालिकाको भोलिको भविष्य कता लैजाने हो भन्ने कुरा पनि उसले अध्ययन गर्ने विषय र क्षेत्रले निर्धारण गर्ने गर्छ । गाउँघरमा राम्रो ग्रेड प्राप्त गर्न नसके र साथीले अध्ययन गरिरहेको विषय आफूले अध्ययन गर्न नपाए अध्ययन नै छाड्ने गरेको पनि देखिन्छ ।

एसईईको नतिजापछि अभिभावक र विद्यार्थीमा कुन विषय पढ्ने, पढ्नलाई कहाँ जाने भन्ने कुराको चर्चा प्रायः सबै परिवारमा चलेको छ । कतिपय अवस्थामा भोलिका दिनमा के बन्ने भन्ने कुराको निर्क्याेल पनि कक्षा १० पछिको अध्ययनले नै निर्धारित गर्ने भएकाले छलफल हुनु सकारात्मक भएको अभिभावक बताउँछन् ।

टीकापुरका रवीन्द्र चौधरीका छोरालाई पनि के पढाउने भन्ने विषयमा परिवार छलफलमा छ । नतिजा राम्राे ल्याएका रवीन्द्रका छोरा सुदीप घरबाहिर गएर पढ्ने आँटमा छैनन् । “म भर्खर १५ वर्ष पूरा भएँ, बुबाआमाले काठमाडौं जान भन्नुभएको छ”, सुदीप भन्नुहुन्छ, “तर मलाई बुबाआमासँगै बसेर यहीँ पढ्न मन छ, जुन विषय पढे पनि मन लगाएर पढ्छु, घर छाड्दिन भनेको छु ।”

धेरै विद्यार्थी र अभिभावकको सोचाइ विज्ञान, इञ्जिनीयर, ओभरसियर तथा प्राविधिक विषय पढ्ने हुन्छ तर कतिपय अभिभावक र जानकार भने जुनसुकै विषय अध्ययन गर्ने तथा अब्बल विद्यार्थी बन्ने भएकाले त्यही राम्रो हुने बताउँछन् । सगुन विद्या निकेतन टीकापुरका प्रधानाध्यापक अशोक पाण्डे विषय कुनै ठुलो सानो नहुने बताउनुहुन्छ । उहाँले भन्नुभयो, “साधारण विषय अध्ययन गरेर विज्ञता प्राप्त गर्न सके भोलिको भविष्य सुनिश्चित हुन्छ”, उहाँ भन्नुहुन्छ, “आफूले पढ्नसक्ने विषय छनोट गर्नुपर्छ, नेपाली, अङ्ग्रेजी, गणित, शिक्षाजस्ता जुनसुकै विषयमा मन लगाएर पढेमा सफलता पाउन सकिन्छ ।”

पछिल्लो समय प्राविधिक विषयको माग र आवश्यकता बढी देखिन्छ । रोजगारका दृष्टिकोणले पनि प्राविधिक विषयमा मानिसको आकर्षण बढ्दो छ । प्राविधिक विषय बाहेकका साधारण विषय पढेर पनि उत्कृष्टता हासिल गर्न सकिने त्रिभुवन मावि बटनपुरका प्रधानाध्यापक रवीन्द्र कठायतले बताउनुभयो । “एसईईको नतिजापछि विद्यार्थीमा साथीभाइले नै पढेको विषय पढ्न चाहने र त्यो विषय अध्ययन गर्न नपाए पढाइ नै छाड्ने प्रवृत्ति देखिनु गलत हो”, उहाँ भन्नुहुन्छ, “विषय सबै एकै हुन्, साधारण विषय अध्ययन गरेर पनि दख्खल राख्न सके त्यही राम्रो हुन्छ, प्राविधिक विषय पढ्दा रोजगारीका अवसर सहजै पाइन्छन् ।”

उहाँले भनेजस्तै खासमा विषय राम्रो र नराम्रो हुँदैन । सबै विषयको उत्तिकै महत्व र आवश्यकता छ । समाजमा साधारण विषय लिएर पनि सरकारी जागिर खाएका थुप्रै उदाहरण रहेकाले कम ग्रेड आउनेबित्तिकै आत्तिनुपर्ने र आगामी योजना नै त्याग्नु गलत भएको विज्ञहरुको सुझाव छ । “जुनसुकै विषय अध्ययन गरे पनि दक्षता हासिल गर्ने हो भने भोलिको भविष्य सुनौलो हुन्छ”, शैक्षिक क्षेत्रका जानकार तथा पूर्व शिक्षक भक्तिराम कोइराला भन्नुहुन्छ, “कमजोर विद्यार्थीले जटिल विषय अध्ययन गर्दा उसको पढाइमा समस्या हुनसक्छ, विद्यार्थीले सक्ने र उसको रुचि अनुसारको जुनसुकै विषय पढ्दा पनि हुन्छ, विषय कुनै कम महत्वको हुँदैन, राम्रो गरेमा जुन विषयमा पनि सफलता पाउन सकिन्छ ।” रासस

74 COMMENTS

 1. whoah this blog is wonderful i love reading your posts. Keep up the good work! You know, a lot of people are searching around for this information, you could help them greatly.

 2. Usually I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice post.

 3. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 4. Another thing I’ve really noticed is that often for many people, a bad credit score is the reaction to circumstances outside of their control. One example is they may be really saddled through an illness and as a consequence they have higher bills going to collections. It could be due to a job loss or inability to go to work. Sometimes separation and divorce can truly send the financial circumstances in the undesired direction. Many thanks for sharing your ideas on this blog.

 5. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Studying this info So i am happy to convey that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I most unquestionably will make certain to do not overlook this site and provides it a glance regularly.

 6. I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Studying this information So i?m happy to exhibit that I have a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot indubitably will make sure to don?t fail to remember this web site and give it a glance regularly.

 7. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is magnificent blog. A great read. I will certainly be back.

 8. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

 9. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Regards!

 10. After examine a number of of the weblog posts in your website now, and I really like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will likely be checking back soon. Pls try my web page as properly and let me know what you think.

 11. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 12. F*ckin? remarkable things here. I am very glad to see your article. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 13. I think this is one of the most important info for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 14. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme. Appreciate it

 15. One more thing I would like to state is that as opposed to trying to fit all your online degree programs on days of the week that you conclude work (since the majority people are tired when they get home), try to receive most of your classes on the week-ends and only 1 or 2 courses for weekdays, even if it means a little time away from your weekend. This pays off because on the weekends, you will be far more rested as well as concentrated for school work. Thanks a lot for the different ideas I have realized from your weblog.

 16. I do accept as true with all of the ideas you have presented for your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for starters. May just you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

 17. I’m extremely inspired with your writing
  talents and also with the layout to your blog. Is that this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way stay up the nice high quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this
  one nowadays..

 18. Thanks for sharing excellent informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect web-site.

 19. Thanks for the helpful content. It is also my opinion that mesothelioma cancer has an really long latency phase, which means that indication of the disease may well not emerge till 30 to 50 years after the initial exposure to asbestos. Pleural mesothelioma, that is certainly the most common form and influences the area round the lungs, could cause shortness of breath, chest muscles pains, as well as a persistent coughing, which may result in coughing up blood vessels.

 20. Does your blog have a contact page? I’m having
  problems locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 21. Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite justification appeared to be on the
  internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people consider worries that
  they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without
  having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more.

  Thanks

 22. According to my observation, after a the foreclosure home is available at an auction, it is common with the borrower to still have a remaining balance on the personal loan. There are many loan merchants who seek to have all fees and liens paid by the subsequent buyer. Even so, depending on specific programs, legislation, and state legislation there may be some loans that aren’t easily sorted out through the shift of personal loans. Therefore, the responsibility still lies on the consumer that has acquired his or her property foreclosed on. Many thanks sharing your ideas on this blog.

 23. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between usability
  and visual appeal. I must say you’ve done a fantastic job with this.
  In addition, the blog loads extremely fast
  for me on Safari. Excellent Blog!

 24. I’m really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any browser compatibility
  issues? A number of my blog audience have complained about my
  site not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.

  Do you have any suggestions to help fix this issue?

 25. Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this sensible post.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here