कक्षा ११ मा भर्ना: भविष्यको योजना बनाएर विषय रोज्ने कि लहडमा ?

माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसइई) को परीक्षाफल प्रकाशनसँगै कक्षा ११ मा भर्नाका लागि विद्यार्थी र अभिभावक कुन विषय कहाँ पढ्ने भनेर भौँतारिरहेका छन् । कक्षा ११ र १२ अध्यायन हुने अधिकांश शिक्षालयमा प्रवेश परीक्षाको प्रबन्ध गरिएकाले विद्यार्थी एकभन्दा धेरै विद्यालयमा परीक्षा दिन व्यस्त भएका छन् । उनीहरुले प्राप्त स्तरीकृत अङ्कका आधारमा कुन शिक्षालयमा छात्रवृत्ति वा कति शुल्क छुट पाइन्छ भनेर चासोपूर्वक बुझिरहेका छन् ।

कतिपय ठूला भनिएका निजी क्षेत्रका कलेजसमेतले कक्षा ११ मा भर्ना प्रक्रिया लगभग पूरा गरिसकेका छन् । परीक्षाको वार्षिक कार्यतालिका अनुसार भर्नाको राष्ट्रिय क्यालेन्डर लागू नहुँदा विद्यार्थी र अभिभावकमा एक प्रकारको अन्योल देखिएको छ ।

राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डका अध्यक्ष डा महाश्रम शर्माले यसको समग्र व्यवस्थापनका लागि केन्द्रीय शैक्षिक निकाय र सम्बन्धित स्थानीय तहले समन्वय गर्नुपर्नेमा आफूहरुले स्मरण गराएको बताए। बोर्डले स्तरीकृत परीक्षाका लागि जोड दिँदै आएको छ ।

काठमाडौँ महानगरपालिकाले एसइईको नतिजा प्रकाशन भएको १५ दिनसम्म भर्नाका लागि समय दिन सार्वजनिक सूचना गरेको छ भने छात्रवृत्तिका लागि परीक्षा आफैँले लिने तयारी गरेको छ । महानगरपालिकाभित्र सञ्चालित संस्थागत शिक्षण संस्थामा शैक्षिकसत्र २०८०/८१ मा छात्रवृत्तिमा पढ्न चाहनेले यही असार २८ गतेदेखि साउन १२ गतेसम्म अनलाइन आवेदन फाराम भर्न सूचनामा भनिएको छ । छात्रवृत्तिका लागि आगामी साउन २० गते परीक्षा सञ्चालन हुनेछ ।

महानगरपालिकाले कक्षा ११ मा निजी (संस्थागत) विद्यालयले लिने शुल्कको विवरण भर्नाअगावै उपलब्ध गराई स्वीकृत गराउन पनि निर्देशन दिएको छ । मुलुकका अधिकांश स्थानीय तहले भने व्यवस्थितरुपमा कक्षा ११ र १२ को शिक्षाबारे अनुगमन र निर्देशनमा ध्यान दिन सकेका छैनन् ।

कक्षा ११ मा भर्नाका लागि माध्यमिक शिक्षा परीक्षा, कक्षा १० को अध्ययन पूरा गरी एसइईको परीक्षाफलमा न्यूनतम् औसत ग्रेड प्वाइन्ट (जिपिए) का एक दशमलव छ अङ्क प्राप्त गरेका विद्यार्थी योग्य हुनेछन् । यसका लागि राष्ट्रिय पाठ्यक्रम विकास तथा मूल्याङ्कन परिषद्को २०७९ भदौ १९ को बैठकको निर्णयअनुसार सानोठिमीस्थित पाठ्यक्रम विकास केन्द्रले गरेको पत्राचारका आधारमा राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले सोबारे सूचित गराइसकेको छ ।

पद्मोदय माध्यमिक विद्यालयका प्रधानाध्यापक नारायणप्रसाद गौतमले आफ्नो विद्यालयमा कक्षा ११ मा विज्ञान विषय पढ्न ८० विद्यार्थीको कोटा रहेकामा पहिलो चरणमा यही साउन ३ गते प्रवेश परीक्षा लिइने र कोटा पूरा नभए अर्काे परीक्षा लिइने जानकारी दिए । पर्याप्त प्रयोगशाला अभावकाका कारण विद्यालयले विद्यार्थीको कोटा बढाउन सकेको छैन । विद्यार्थीले विषय र शिक्षालय रोज्दा साथीसाथीको लहैलहैमा लागेर नभई भोलिको आफ्ना योजना के छ, त्यसलाई पूरा गर्न कहाँ सहज हुन्छ भन्ने आधारमा विद्यालय छान्न उनले सुझाव दिए ।

जेभियर इन्टरनेशनल स्कुलका प्रबन्ध निर्देशक लोकबहादुर भण्डारीले विद्यार्थीले सुनेको सूचनाका आधारमा मात्र नभई आफैँले सामाजिक सञ्जालबाट अध्ययन र स्थलगत अवलोकन गरेर शिक्षालयको गुणस्तर, उचित वातावरण, शिक्षण प्रक्रियाको टुल्स, अन्तर्राष्ट्रियस्तर आदि हेरेर विषय र विद्यालय रोज्ने गरेको पाइएको बताए । जिपिए ४ ल्याउने कतिपय विद्यालय आफ्नो कलेजमा भर्नाका लागि आएको उल्लेख गर्दै उनले निजी शिक्षालयबीच हुने स्वच्छ प्रतिस्पर्धालाई सबैले स्वीकार्नुपर्नेमा जोड दिए ।

नेपाली उपभोक्ता महासङ्घका प्रवक्ता लुमडी कार्कीले उस्तै विषय उस्तै शिक्षालयमा पढ्न कतै वर्षमा रु ५० हजार भए हुने र कतै रु पाँच लाखसम्म लाग्ने स्थिति देखिएकाले यसबारे आफूहरुले स्थलगत अध्ययन गरी प्रतिवेदन ल्याउने तयारी गरेको जानकारी दिए ।

उनले उपभोक्तालाई हुने यस प्रकारको भ्रम चिर्न र ठगी रोक्न कानुनी उपचारमा जान आफूहरु बाध्य हुने बताए। हाल कक्षा ११ र १२ मा सामुदायिक तीन हजार छ सय ८६, निजी एक हजार एक सय ३२ र धार्मिक २८ गरी चार हजार आठ सय ४६ विद्यालय छन् । शिक्षा तथा मानवस्रोत केन्द्रका अनुसार शैक्षिकसत्र २०७९ मा कक्षा ९ देखि १२ सम्ममा ७५ दशमलव चार प्रतिशत खुद भर्नादर रहेको छ भने कक्षा १२ सम्मको टिकाउ दर ३५ दशमलव छ प्रतिशत रहेको छ । आर्थिक वर्ष २०७९/८० को फागुनसम्मको अवधिमा कूल सात हजार नौ सय ३७ ले वैदेशिक अध्ययनका लागि अनुमतिपत्र लिएको आँकडा छ ।

बोर्डका अनुसार यस वर्ष जिपिए शून्य दशमलव ८० देखि एक दशमलव २० ग्रेडमा २२ हजार विद्यार्थी अर्थात् शून्य दशमलव ४५ प्रतिशत र जिपिए एक दशमलव २० देखि एक दशमलव ६० सम्ममा ३८ हजार सात सय ७७ अर्थात् सात दशमलव ९९ प्रतिशत छन् । उनीहरुले ग्रेडवृद्धिको परीक्षामा नतिजा नसुधारेसम्म कक्षा ११ मा भर्ना पाउँदैनन् ।

बोर्डले माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसइई), २०७९ मा सहभागी विद्यार्थीले प्राप्त ग्रेडमा चित्त नबुझेमा पुनर्याेगका लागि आगामी साउन ५ गतेसम्म आवेदन दिन सूचना प्रकाशन गरेको छ । साधारण र प्राविधकतर्फ नियमित तथा ग्रेडवृद्धि परीक्षामा सहभागी विद्यार्थीले तोकिएको ढाँचा र प्रक्रियाबमोजिम पुनर्याेग गराउन आवेदन दिन सक्नेछन्

25 COMMENTS

 1. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!|

 2. COOLSNOOPY | YOUR ONE-STOP SHOP FOR ALL THINGS SNOOPY Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 3. Thanks for the ideas you have contributed here. Also, I believe there are some factors which will keep your car insurance premium down. One is, to contemplate buying cars and trucks that are within the good directory of car insurance firms. Cars which might be expensive are more at risk of being snatched. Aside from that insurance policies are also depending on the value of your car, so the more costly it is, then the higher this premium you spend.

 4. Monopoly Go in 2024 with our exclusive dice links—your key to unlimited free rolls! Discover the best knowledge on getting free dice rolls and elevate your gaming strategy (New-Rollers)

 5. Embark upon the Monopoly Go adventure in 2024 using our exclusive dice links – your gateway to boundless free rolls! Uncover premium insights into securing complimentary dice throws and enhance your gaming tactics. Join the ranks of experienced players and advance your strategy now! Fresh faces, seize the opportunity!

 6. I have discovered that wise real estate agents everywhere are warming up to FSBO Advertising. They are acknowledging that it’s more than just placing a sign in the front area. It’s really pertaining to building connections with these vendors who someday will become customers. So, while you give your time and effort to encouraging these traders go it alone : the “Law involving Reciprocity” kicks in. Good blog post.

 7. Embark on the Monopoly Go adventure in 2024 using our exclusive dice links – your gateway to limitless free rolls! Uncover premium insights into securing complimentary dice throws and enhance your gaming tactics. Join the ranks of knowledgeable players and advance your strategy now! Fresh faces, seize the opportunity!

 8. I have seen that wise real estate agents almost everywhere are getting set to FSBO Advertising. They are seeing that it’s in addition to placing a poster in the front property. It’s really with regards to building connections with these sellers who later will become buyers. So, if you give your time and efforts to helping these traders go it alone — the “Law connected with Reciprocity” kicks in. Thanks for your blog post.

 9. I have realized that over the course of creating a relationship with real estate homeowners, you’ll be able to come to understand that, in every single real estate contract, a fee is paid. Eventually, FSBO sellers really don’t “save” the payment. Rather, they struggle to win the commission simply by doing a agent’s occupation. In doing so, they shell out their money along with time to conduct, as best they’re able to, the obligations of an adviser. Those duties include uncovering the home by way of marketing, presenting the home to all buyers, developing a sense of buyer desperation in order to induce an offer, making arrangement for home inspections, handling qualification investigations with the mortgage lender, supervising fixes, and facilitating the closing.

 10. I have noticed that over the course of creating a relationship with real estate managers, you’ll be able to get them to understand that, in every single real estate exchange, a commission rate is paid. All things considered, FSBO sellers do not “save” the percentage. Rather, they struggle to win the commission by simply doing a great agent’s occupation. In doing this, they expend their money along with time to carry out, as best they are able to, the obligations of an adviser. Those tasks include disclosing the home by means of marketing, presenting the home to all buyers, building a sense of buyer urgency in order to induce an offer, preparing home inspections, taking on qualification assessments with the mortgage lender, supervising maintenance tasks, and assisting the closing of the deal.

 11. Thanks for the new stuff you have uncovered in your short article. One thing I want to discuss is that FSBO human relationships are built after some time. By launching yourself to the owners the first saturday and sunday their FSBO is usually announced, prior to a masses get started calling on Monday, you make a good connection. By giving them tools, educational materials, free reviews, and forms, you become a strong ally. By subtracting a personal desire for them plus their scenario, you produce a solid network that, on many occasions, pays off in the event the owners decide to go with a representative they know as well as trust — preferably you.

 12. I have realized that over the course of making a relationship with real estate homeowners, you’ll be able to come to understand that, in most real estate contract, a payment is paid. All things considered, FSBO sellers do not “save” the payment. Rather, they struggle to earn the commission by doing a agent’s occupation. In doing so, they expend their money as well as time to execute, as best they’re able to, the assignments of an adviser. Those obligations include uncovering the home by means of marketing, representing the home to all buyers, creating a sense of buyer emergency in order to prompt an offer, arranging home inspections, taking on qualification assessments with the mortgage lender, supervising repairs, and assisting the closing of the deal.

 13. I have really learned some new things from your blog post. Yet another thing to I have seen is that generally, FSBO sellers are going to reject anyone. Remember, they would prefer to not ever use your expert services. But if you actually maintain a gentle, professional romance, offering help and being in contact for four to five weeks, you will usually be capable to win a meeting. From there, a listing follows. Many thanks

 14. Embark on the Monopoly Go adventure in 2024 using our exclusive dice links – your gateway to unlimited free rolls! Uncover superior insights into securing complimentary dice throws and enhance your gaming tactics. Join the ranks of savvy players and boost your strategy now! Novices, seize the opportunity!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here